Kultura, Polecamy

Latoteatralni szukali korzeni

W wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora dobiegły końca teatralne półkolonie „Stąd wyrastają korzenie drzew”, odbywające się w ramach ogólnopolskiego programu „Lato w teatrze”. Przez pełne dwa tygodnie zajęć, trwających od 24 czerwca do 6 lipca, prawie trzydziestka uczestników w wieku od 8 do 12 lat, miała ręce pełne roboty eksplorując nie tylko bliższe i dalsze tereny teatru, ale przede wszystkim swoje wewnętrzne pokłady.

– Wyjściem naszej warsztatowej pracy, w nawiązaniu do tytułu projektu „Stąd wyrastają korzenie drzew”, była przyroda. Próbowaliśmy odwoływać się do naturalnych zainteresowań dzieci, jednocześnie przyglądając się drzewom, szukaliśmy powiązań na linii człowiek – drzewo, aby dokonać odkrycia tej istotnej dla młodych ludzi metafory – mówi Karolina Sobolewska, jedna z koordynatorek projektu. – Dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że bez względu na wiek, miejsce narodzin czy zamieszkania są „bogate” w rozmaite artefakty. To oczywiście bardzo specyficzne bogactwo, na które składają się emocje, doświadczenia, otaczający ludzie zarówno rodzice/rodzina, jak i koledzy. Wszystkie te elementy są składową naszego JA, poszczególnego człowieka i decydują o naszej tożsamości, ale również o tym, kim jesteśmy i kim będziemy w przyszłości – dodaje.
Podczas codziennych zajęć dzieci miały możliwość zobaczyć i doświadczyć, jak wygląda praca profesjonalnego aktora, wystąpić w filmie poklatkowym, do którego samodzielnie opracowały i wymyśliły scenariusz. Młodzi „latoteatralni” śmiałkowie w poszukiwaniu własnych korzeni przepytywali rodziców, dziadków i najbliższe osoby ze swojego otoczenia, aby utkać patchwork z osobistych wspomnień. W działaniach nie zabrakło tradycyjnych wyliczanek i zabaw (skakanka, guma, gra w klasy i w piłkę, chowanego, berka, kapsle). Dodatkową atrakcją była wizyta w Książańskim Parku Krajobrazowym, gdzie w asyście tamtejszych ogrodników dzieci posadziły 6 lip drobnolistnych w Książańskiej Alei Lipowej. Zwieńczeniem projektu był spektakl zatytułowany „Stąd wyrastają korzenie drzew”, zaprezentowany na Dużej Scenie teatru przy Brzechwy 6 lipca o godzinie 12:00. – Dzieci opowiedziały piękną historię, wspólną, ale dla każdego na swój sposób bardzo osobistą – opowiada koordynatorka. – Spektakl składał się z indywidualnych i grupowych instalacji, małych form chóralnych, prac wideo, teatrzyku cieni. Każde dziecko miało możliwość przedstawienia swojej opowieści, a te po złożeniu w całość dały wspaniały i barwny obraz całej społeczności – podkreśla.
Głównym organizatorem programu „Lato w teatrze” była wrocławska Fundacja t:, współorganizatorem Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Program dofinansowano ze środków Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Gminy Wałbrzych.
Red. (Ala)
Foto: użyczone/Robert Maniak

20 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica