Aglomeracja Wałbrzyska, Mieroszów, Polecamy

Mogli obejrzeć Kopalnię Melafiru

Setki mieszkańców, nie tylko z regionu, przyjechało do Rybnicy Leśnej, by z bliska obejrzeć Kopalnię Melafiru, poznać ciekawostki związane z tym kruszywem i wziąć udział w festynie.

– Jesteśmy z żoną pasjonatami geologii. Wycieczka dydaktyczna do miejsca wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej, na którą mogliśmy pojechać w ramach Dnia Otwartego w kopalni, była dla nas dużym przeżyciem! Nasze dzieci zachwycały się „kosmicznymi” widokami na górze wyrobiska, my mogliśmy z bliska przyjrzeć się melafirowej skale, która w Rybnicy Leśnej ma piękne zabarwienie: fiołkowe i szare – mówi pan Piotr, który wraz z żoną i dziećmi przyjechał do Rybnicy Leśnej aż z Jeleniej Góry.
Wycieczki o charakterze edukacyjnym po miejscu wydobycia melafiru – na co dzień niedostępnym dla postronnych – były jedną z głównych atrakcji Dnia Otwartego kopalni w Rybnicy Leśnej. Specjalnie z tego powodu w zakładzie wstrzymano produkcję, a odpowiednio przygotowani przewodnicy wozili terenowymi autami chętnych do obejrzenia wyrobiska, opowiadali o melafirze. – Dowiedziałam się, że melafirem z Rybnicy Leśnej jest wysypana większość torów kolejowych w Polsce. I że jest on składnikiem ważnych w kraju dróg, bo wzmacnia asfalt. To bardzo ciekawe – mówi pani Kasia, która przyjechała z Głuszycy z dwójką dzieci. Maluchy też miały zapewnione atrakcje: profesjonalni animatorzy z Teatru Avatar zorganizowali ciekawe gry i zabawy, poprowadzili zajęcia plastyczne z malowania melafirowych kamieni, zapewnili zabawę z balonami czy wielkie bańki mydlane. Duże wrażenie na dzieciach (i nie tylko) robiły potężne maszyny górnicze, które stanęły na placu festynu. Można było do nich zajrzeć, zrobić sobie zdjęcia. Maluchy chętnie wchodziły też do wozu strażackiego, który udostępnili strażacy z OSP Mieroszów.
Goście festynu oglądali także turystyczno-edukacyjne tablice, które w Rybnicy Leśnej ustawiła kopalnia, mogli skorzystać z darmowego, zapewnionego przez organizatorów ciepłego jedzenia. Był pyszny bigos, kiełbaski czy karkówka z grilla, były soki i słodycze. A współpracująca z kopalnią Rada Wspólnoty Samorządowej z wałbrzyskiego Podgórza zapraszała na bezpłatną watę cukrową.
Dzień Otwarty zorganizowali wspólnie: spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy – właściciel Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej oraz gmina Mieroszów, w partnerstwie z Mieroszowskim Centrum Kultury.
– Ta udana impreza to jeden z przykładów dobrej współpracy gminy i KSS Bartnica. Kopalnia wspiera finansowo i rzeczowo gminne inicjatywy, my z kolei pomagamy w takich wydarzeniach jak choćby ten festyn. Wszystko z korzyścią dla mieszkańców – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.
– Jesteśmy sąsiadami więc dobra współpraca jest naprawdę ważna. Dlatego bardzo się cieszymy, że mogliśmy zaprosić państwa do naszego zakładu, zaproponować wspólne spędzenie czasu. I cieszymy się, że mieszkańcy tak licznie z tego zaproszenia skorzystali – dodaje Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.
Fot. użyczone (Ego Media)

20 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica