Na sygnale, Polecamy

Nie skanujcie tych kodów

Policja, Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które coraz częściej pojawiają się na bankomatach. Są tam umieszczane bez wiedzy i zgody banków, a wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS premium bez wiedzy użytkownika.

Naklejki z kodami QR nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi.

Przestępcy wprowadzając w błąd użytkowników, informują np. o możliwej wygranej nagrodzie. Doprowadzają w ten sposób do zmanipulowania potencjalnego klienta, który gdy tylko „połknie haczyk” i zeskanuje kod QR z naklejki, umieszczonej na bankomacie, może narazić się na spore problemy. Zostanie przekierowany do usługi SMS premium, która spowoduje naliczenie wysokich opłat za jej włączenie. Ponadto kody QR mogą być wykorzystane do podstawiania nielegalnych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, czy też doprowadzić do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

W przypadku, gdy użytkownik nieświadomie zeskanuje kod i padnie już ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę – bank lub operatora telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na policji.

Fot. użyczone (KMP Wałbrzych)

29 grudnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica