Kultura, Polecamy

„(nie)Malarka” Niemen

Do 16 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej – B5 w Starej Kopalni w Wałbrzychu można oglądać wystawę malarstwa i rysunku Natalii Niemen „Pierwociny”. To pierwsza ekspozycja w ramach autorskiego cyklu „(nie)Malarze”, który będzie prezentować prace z dziedziny sztuk wizualnych tworzone przez osoby publiczne, ale znane z zupełnie innych sfer działalności.

– Natalia mnie zainspirowała, to wulkan wszechaktywny i wielka osobowość. Pomyślałem, dlaczego nie mielibyśmy poznać jej od tej strony, której zwykle nie widzimy. Jej wystawa zapoczątkuje nowy cykl w naszej galerii – mówi Paweł Ludwiczak, kierownik działu wystaw i obsługi ekspozycji w Starej Kopalni. Natalia Niemen to wokalistka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, a także artystka sztuk plastycznych, w której to dziedzinie jest samoukiem. Z muzyką i sztuką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Od 9 – go roku życia śpiewała w scholi parafialnej. Mając 19 lat stawiała pierwsze kroki jako wokalistka w warszawskim zespole „Woman”. Jest absolwentką Szkoły Artystycznej Byhojskolen w duńskim mieście Aarhus, w której uczyła się w roku 1996, w klasie muzyki afrykańskiej. Dzięki „Pierwocinom” możemy odkryć mniej znaną stronę artystycznej natury wyrazistej wokalistki. – To w moim życiu druga wystawa, ale pierwsza tak duża i poważna – opowiada Natalia Niemen. – Mamy tutaj przekrój mojego malowania od roku 1980, gdy miałam 4 lata, do 2019 roku. Ostatni obraz został skończony dzisiaj – dodaje. Na zbiór ponad 80 prac składają się nie tylko obrazy i rysunki, ale i rzeźby. Uwagę przyciągają zwłaszcza autoportrety wykonane w różnych stylach. Po wernisażu w kawiarni Sztygarówka odbyło się spotkanie autorskie z artystką.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

14 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica