W Galerii Sztuki Współczesnej Starej Kopalni w Wałbrzychu do 25 sierpnia można oglądać wystawę Mariusza Mikołajka „Zawsze początek, spotkanie”. To ekspresyjne, mięsiste w swojej fakturze wielkoformatowe obrazy, które mówią o kondycji człowieka.
Mariusz Mikołajek jest artystą malarzem z kilkudziesięcioma wystawami indywidualnymi i kilkudziesięcioma zbiorowymi na koncie oraz animatorem działań plastycznych, akcji, warsztatów, happeningów i spotkań. – Dla mnie obraz musi mieć wewnętrzną siłę. Jeśli jej nie ma, to umiera. Sam kolor czy forma go nie obronią. Za nimi musi iść odśrodkowa siła, która nadaje mu taką moc, że my na ten ślad zwracamy uwagę po 10, 20, 50 czy nawet 100 latach – mówił Mariusz Mikołajek. – Moje poszukiwania w obszarze sztuki są przede wszystkim tworzeniem obrazów, z tego wszystko wynika. To zmaganie się z materią malarską, czyli farbą. Uwielbiam kupować farby – dodał.
„Zawsze początek, spotkanie” jest wystawą przekrojową, najstarsze obrazy pochodzą z lat 90. Na ekspozycji zabrakło obrazów pasyjnych. – W 1985 doświadczyłem łaski wiary, to było znaczące wydarzenie w moim życiu, które ma do tej pory duże skutki i przemieniło całe moje życie. Dodało to mi nowej siły do tworzenia – wyjaśnił. Ciekawostką wystawy są obrazy namalowane na płótnie dżinsowym. – Ta przygoda trwa od 2009 roku, kiedy nieistniejąca już firma Americanos zwróciła się do mnie, żebym namalował jej kilka obrazów do sklepu. Wziąłem od nich dużo dżinsu, pojechałem do ich fabryki i zacząłem tworzyć obrazy. Wydaje mi się, że robię to jako jedyny w skali Europy, a może i świata. Artysta ma zazwyczaj jeden obszar poszukiwania, gdzie się czuje jak ryba w wodzie. Dla tradycyjnego artysty jest to papier. Tak też było w moim przypadku, a dżins przez własną technologię jest jeszcze mniej opornym materiałem twórczym dla mnie niż papier – stwierdził. Wernisaż wystawy nie był ostatnią wizytą malarza w Wałbrzychu. – Jesteśmy wstępnie umówieni, że w przyszłym roku będziemy tu proponować działania artystyczne. Za dwa lata planujemy dużą wystawę „Okna. Windows”, której będzie towarzyszyć wydawnictwo – zapowiada Bronisław Kowalewski, dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Współorganizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa
Dodaj komentarz