Polski Ogród Milenijny powstał w Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy, w filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Inspiracją do jego założenia był przypadający w 2017 roku jubileusz 1000-lecia bitwy o Niemczę, zaliczanej do jednego z najważniejszych zwycięstw Bolesława Chrobrego w umacniającym się wówczas państwie polskim.
W ogrodzie swoje miejsce znalazły polskie odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych, a także tzw. kolekcje zachowawcze wybranych roślin ginących, zagrożonych i chronionych. Zwiedzający zobaczą m.in. mieczyka błotnego i sulistrowickiego, pajęcznicę liliowatą, różę francuską, dyptama jesionolistnego, czosnek niedźwiedzi, len austriacki, paprotnika kolczastego, znakocicę klinowatą, elismę pływającą, rosiczkę okrągłolistną i pośrednią oraz wilczomlecz pstry.
Założenie nowego ogrodu powiększyło nie tylko przestrzeń edukacyjną i dydaktyczną Arboretum, ale przede wszystkim istniejącą różnorodność biologiczną o rodzime gatunki roślin i odmiany uprawne polskiej hodowli. Hodowla stanie się w przyszłości bankiem najbardziej wartościowych genetycznie roślin. Dodatkowo zyska gmina Niemcza, gdyż Arboretum w Wojsławicach jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu.
Inwestycja powstała dzięki wsparciu samorządu województwa, który przeznaczył na ten cel prawie 1,5 mln zł ze środków unijnych. Całkowity koszt stworzenia ogrodu to ponad 2,2 mln zł.
Fot. użyczone (Wojciech Karwacki)
Dodaj komentarz