Kultura, Polecamy

Opowieść o małym, a jednak wielkim księciu

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz Zamek Książ zapraszają 11 listopada (niedziela) o godz. 12.30 do Sali Balowej Zamku Książ na niezwykłe widowisko teatralne pt. „Bolko Świdnicki: mały-wielki książę” w reż. Agi Błaszczak. Przedstawienie dedykowane jest widzom w wieku 7+.

Śląsk, XIV wiek. W wyniku nieoczekiwanych zdarzeń w Księstwie Świdnickim władcą zostaje nastoletni książę Bolko II, zwany Małym. Księstwo zmaga się z królem czeskim, Janem Luksemburskim, który chce zagarnąć ziemie śląskie. Coraz więcej księstw oddaje mu hołd. Na dworze gęstnieje atmosfera. Niemal nikt nie wierzy, że Bolko może być dobrym władcą – jest przecież taki niedoświadczony! Jak poradzi sobie młody książę w tych niespokojnych dla księstwa czasach? Czy okaże się patriotą, który nie tylko słowem, ale i orężem wykaże wierność Polsce? Czy w małym ciele drzemie wielki duch walki?

Widowisko teatralne „Bolko Świdnicki: mały-wielki książę”, przeznaczone dla widza familijnego, przybliża mieszkańcom Dolnego Śląska historię polskości i zmagań Piastów Śląskich, walczących z nieustannym wpływem Czech i Niemiec w XIV wieku. Skupia się na postaci Bolka II – ostatniego niezależnego księcia piastowskiego na Śląsku, ukazując go nie tylko jako wybitną postać historyczną, ale przede wszystkim fascynującą osobowość.

Spektakl rozgrywa się w naturalnej scenerii Zamku Książ, co pozwala na zanurzenie się w średniowiecznym świecie. Łączy w sobie inspirację zarówno tradycjami, jak i nowoczesnością – zawiera wiele elementów teatru ruchu, formy oraz multimediów, stanowiących nierozerwalną całość ze scenografią. Dzięki temu historia sprzed ponad 600 lat jawi się jako wciąż aktualna.

Spektakl dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2018” oraz gminy Wałbrzych. Partnerem generalnym jest Zamek Książ.

„Bolko świdnicki: mały-wielki książe”

(na podstawie książki „Bolko Świdnicki” Ryszarda Pietrzykowskiego)

scenariusz i reżyseria: Aga Błaszczak

scenografia: L’udmila Bubánová

muzyka: Paweł Rychert

choreografia: Jakub Margosiak

projekcje: Wojciech Broszczak

konsultacja historyczna: Magdalena Woch

obsada:  Anna Jezierska, Karolina Marcisz (gościnnie), Bożena Oleszkiewicz, Patrycja Rojecka, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Paweł Pawlik

Wstęp wolny. Odbierać bezpłatne wejściówki można było w ciągu tygodnia w kasie TLiA, a także w Punkcie Obsługi Klienta Zamku Książ.

Fot. użyczone (TLiA)

 

10 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica