Aktualności, Polecamy

Po kontroli odzyskali mnóstwo pieniędzy

Prawie 5 milionów złotych odzyskał ZUS po kontroli zwolnień na Dolnym Śląsku. To dane z pierwszego półrocza. W samym Wałbrzychu to niebagatelna kwota blisko 1,3 mln zł. Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Nie powinna cię zdziwić wizyta kontrolera z ZUS i zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika.

pieniadze banknoty

Kontroler ma prawo sprawdzić w jaki sposób wykorzystujesz czas zwolnienia, czyli czy jesteś w domu i leżysz w łóżku, jeśli takie jest zalecenie lekarza. Lekarz orzecznik natomiast skontroluje czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie, czyli czy jesteś rzeczywiście chory. Celem kontroli jest sprawdzenie czy ktoś w czasie zwolnienia nie pracuje lub czy nie wykonuje innych zadań, które mogą mu utrudnić powrót do zdrowia oraz czy choroba nie jest „fikcyjna”.

Po kontrolach na Dolnym Śląsku ZUS w pierwszym półroczu tego roku odzyskał 4 874 184 zł, natomiast w całym kraju do kasy Zakładu wróciło aż 98 mln zł. Na kwotę tą składają się nie tylko zakwestionowane zwolnienia lub sposób ich wykorzystania, ale także zmniejszenie świadczeń z powodu nieterminowego dostarczenia druku zwolnienia do ZUS albo, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. W tym ostatnim przypadku wysokość tzw. „chorobowego” jest ograniczana do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.  Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami ZUS prowadzi kontrole dwutorowo zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Od stycznia do końca czerwca 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 265,2 tys. kontroli osób posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 10,6 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

Fot. ilustracyjne

18 sierpnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica