Kultura, Polecamy

Poezja w czwartkowe wieczory

Wałbrzyscy poeci Roman Gileta i Krzysztof Kobielec byli bohaterami wieczoru pt. „Haiku i nie tylko”. Towarzyszyła im światowej sławy japońska pianistka Atsuko Seta. Na spotkanie zaprosił Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju.

Był to drugi wieczór z nowego cyklu pt. Szczawieńskie Spotkania Artystyczne. Poeci zaprezentowali publiczności wiersze haiku, a także inne wiersze ze swoich tomików. Haiku to szczególna forma poetycka właściwa dla Japonii, stąd obecność podczas prezentacji pianistki Atsuko Seta od lat znanej wałbrzyszanom i mieszkańcom regionu. Atsuko Seta koncertowała regularnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Sudeckiej oraz w zamku Książ i w Teatrze Zdrojowym. Grała też u nas koncerty charytatywne. W styczniu ubiegłego roku pozostawiła Japonię i Tajlandię i zamieszkała w Szczawnie-Zdroju. Wkrótce otrzymała honorowe obywatelstwo tego miasta.

Haiku charakteryzuje się rygorystycznie przestrzeganą budową z trzech wersów złożonych z 5 – 7 – 5 zgłosek. Stawia wymóg dotknięcia natury istnienia – jest poetyckim błyskiem, który ma zostawić czytelnikowi wielkie wrażenie. Tradycja haiku w Japonii sięga IX wieku. Język polski nieporównywalny jest z budową języka japońskiego, ale również u nas poeci od dziesiątków lat próbują transponować tę najdrobniejszą w literaturze światowej formę poetycką na polski grunt literacki. Podobnie dzieje się w wielu krajach. Twórcy fascynują się tą niezwykle czystą formą poetycką.

Roman Gileta i Krzysztof Kobielec mają pewne osiągnięcia w tworzeniu haiku. Obaj publikowali ten rodzaj poezji i w Teatrze Zdrojowym zaprezentowali ją publiczności. Przeczytali też inne wiersze charakterystyczne dla siebie. Roman Gileta wydał dziewięć książek, wierszy i opowiadań. Krzysztof Kobielec wydał sześć tomików poezji i prozy poetyckiej.

Roman Gileta jest z zawodu górnikiem, ale pracował m.in. przez wiele lat jako dziennikarz „Tygodnika Wałbrzyskiego”. Zainicjował m.in. Stowarzyszenie Środowisk Twórczych, jest pomysłodawcą i twórcą wielu działań artystycznych, które odbyły się w Wałbrzychu, integrowały i poszerzały środowisko twórców.

Krzysztof Kobielec jest z zawodu filologiem polskim, uczył w szkole, realizuje się w Teatrze Dramatycznym. Dzięki współpracy z Grzegorzem Stawiakiem wystawione zostały jego utwory dramatyczne oraz prezentacje wierszy. Poeta jest też twórcą realizowanej ponad 10 lat Kanapy Teatralnej – cyklu comiesięcznych spotkań artystycznych. Jest pomysłodawcą i współrealizatorem działań artystycznych w mieście.

Wieczór artystyczny w Teatrze Zdrojowych zgromadził pełną salę zainteresowanych słuchaczy. Czwartkowe spotkania prowadzi Wiesława Kamińska. Następne spotkanie odbędzie się 28 marca o godz. 17.00, wystąpi szczawieńska poetka z dużym dorobkiem Wiesława Raczkiewicz. Wstęp wolny.

Red. ala

Fot. użyczone

17 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica