Przed nami Święta Wielkanocne. W tegorocznym wywiadzie, biskup świdnicki opowiada, jak ważne jest nasze wielkopostne nawrócenie. – W okresie Wielkiego Postu winniśmy się nawracać do Pana Boga przez nawracanie się na dawanie jałmużny, na praktykę postu i na lepszą modlitwę – uważa bp Ignacy Dec.
-Przed nami Święta Wielkanocne. To wyjątkowy czas dla chrześcijan. Najpierw mamy Wielki Czwartek, później Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa. O czym osoby wierzące powinny pomyśleć w takim momencie? Jak się do tego przygotować?
-Przypomnę, że są to dwa pierwsze dni Triduum Paschalnego, które zaczynamy wieczorną Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończymy w wieczór Niedzieli Zmartwychwstania. W Wielki Czwartek, podczas wieczornej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej wspominamy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa oraz jakby rocznicę ogłoszenia Przykazania Miłości. Kościół Chrystusowy zakorzeniony w różne narody świata dziękuje w ten wieczór Panu Bogu za dar tych Sakramentów i tego nowego Przykazania. Podczas tej Mszy św. ma miejsce obrzęd umycia nóg, by przypomnieć, iż uczestniczenie w Eucharystii zobowiązuje nas do wzajemnej służby, do dzielenia się miłością. Po zakończonej liturgii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do ołtarza adoracji, do tzw. Ciemnicy, by dać wiernym sposobność do rozważania pojmania Jezusa i Jego oczekiwania na sąd i na śmierć.
Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu. Kościół wpatruje się w ten dzień w sposób szczególny w krzyż Jezusa Chrystusa, na którym oddał On dobrowolnie za nas swoje życie. Tego dnia nad wieczorem wierni gromadzą się w świątyniach na liturgii Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Liturgia ta ma kilka części. Rozpoczyna się ona w ciszy. Kapłan po przyjściu do ołtarz upada przed nim na twarz. Wszyscy modlą się w wielkiej ciszy. Po specjalnej modlitwie jest śpiewany lub czytany opis Męki Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana. Po wysłuchaniu opisu męki Chrystusa i krótkiej homilii następuje rozszerzona Modlitwa Wiernych, a po niej ma miejsce najważniejsza część liturgii wielkopiątkowej: odsłonięcie i adoracja krzyża. Jest to publiczne wyrażenie wdzięczności Chrystusowi za Jego śmierć za nas na drzewie krzyża. Po adoracji Krzyża następuje Komunia Święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia, który nazywamy Bożym Grobem. Wierni mają sposobność adorować Pana Jezusa do późnych godzin wieczornych. W niektórych parafiach adoracja trwa całą noc.
Cały wywiad z biskupem świdnickim Ignacym Decem w najnowszym wydaniu Tygodnika Wałbrzyskiego. Zachęcamy do lektury.
Beata Figurna-Garbiec
Fot. archiwum/Wiadomości Świdnickie
Dodaj komentarz