Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku gmin podpisali w środę List intencyjny, w którym zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
List jest odpowiedzią na podjętą w marcu tego roku uchwałę sejmiku województwa o udziale w rządowym Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Rządowy program zakłada odpowiednie planowanie i wsparcie inwestycji usprawniających komunikację pasażerską na poziomie międzyregionalnym i regionalnym.
– To wszystko łączy jeden wspólny mianownik, czyli nasza zeszłoroczna decyzja o przejmowaniu od PKP ponad 20 zdegradowanych linii kolejowych w całym województwie. My chcemy je kolejno przejmować, rewitalizować, a potem przywrócić na nich regularne kursy regionalnych przewoźników kolejowych. Chcemy przy tym korzystać ze wsparcia rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Teraz poparcie i wsparcie naszych działań otrzymujemy od dolnośląskich gmin, które podpisały się pod Listem intencyjnym – tłumaczy marszałek Cezary Przybylski.
Samorządowcom, jak zgodnie deklarują w Liście, zależy m.in. na zapewnieniu obsługi transportem kolejowym połączeń ze stolicą województwa obszarów cennych przyrodniczo i kulturowo, bogatych w zabytki i atrakcje turystyczne, na promowaniu ekologicznego, zbiorowego transportu w celu ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, zmniejszenia oddziaływania transportu kołowego na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz na środowisko. Zależy im także na stworzeniu ciągu komunikacyjnego pogranicza – łączącego kolejowo Czechy i Polskę, integracji rewitalizowanych linii z lokalną infrastrukturą i systemami transportu poprzez budowę parkingów, przystanków autobusowych, ścieżek rowerowych i pieszych oraz szlaków turystycznych.
Chcą również, by inwestycje komplementarne do funkcji kolejowych przyczyniły się do rozwoju potencjału gospodarczego poszczególnych rejonów. Chodzi tu głównie o turystykę i usługi (punkty informacji turystycznej, bazy noclegowe, szlaki piesze czy rowerowe), czyli zagospodarowywanie cennych obiektów dziedzictwa kulturowego na cele turystyczne czy usługowe, budowę sieciowych produktów turystycznych w oparciu o istniejący potencjał przyrodniczy i kulturowy.
List podpisali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Burmistrz Miasta Pieszyce – Dorota Konieczna – Enozel, Wójt Gminy Nowa Ruda – Adrianna Mierzejewska, Burmistrz Miasta i Gminy Radków – Jan Bednarczyk, Wójt Gminy Dzierżoniów – Marek Chmielewski, Burmistrz Dzierżoniowa – Dariusz Kucharski, Wójt Gminy Stoszowice – Paweł Gancarz oraz Burmistrz Miasta Bielawa – Andrzej Hordyj. Pod Listem swój podpis złoży także Burmistrz Miasta Nowa Ruda – Tomasz Kiliński.
Fot. użyczone (UMWD)
Dodaj komentarz