Aktualności, Polecamy

Spacerem po dawnym uzdrowisku

W Wałbrzychu piechurzy znów wyruszyli, by poznawać historyczne miejsca. W ostatnią sobotę Stary Zdrój przywitał miłośników spacerów historycznych jesiennym słońcem. Spacerując po dróżkach i ulicach dawnej Aqua Antiqua (Stara Woda), mogliśmy sobie wyobrazić tłum kuracjuszy przyjeżdżających tutaj na wakacje. Do dzielnicy, która wcześniej nosiła nazwy: Aqua Antiqua, Alden Wasser, Alt Waser, Altwasser (1945), po zdrowie i urodę przybywała m.in. caryca Rosji Aleksandra.

Wędrówka rozpoczęła się od budynku dworca kolejowego Wałbrzych Miasto, który nie bez przyczyny posiada tak ładną, modernistyczną bryłę – służył przecież nobliwym gościom zdroju. Jak zwykle zachwyt wzbudził majestatyczny Pałac Carla Tielscha – dawnego właściciela fabryki porcelany, huty szkła oraz współzałożyciela i współwłaściciela pierwszego wałbrzyskiego banku. Duże zainteresowanie wywołały symbole masońskie, kielnia i cyrkiel z datą 1903, umieszczone na ścianie budynku nr 3 przy ul. Żeromskiego, rozległy teren niegdyś manufaktury porcelany, ul. Pocztowa – dawny deptak, po którym przechadzali się, pijąc wodę ze źródeł Jerzego i Fryderyka, kuracjusze z różnych zakątków Europy. Spacerowicze mieli również okazję zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach jeden z najczystszych odcinków rzeki Pełcznicy. Wiele emocji u mieszkańców wzbudził sędziwy dąb szypułkowy Chwalibóg, rosnący obok byłego stawu pożarowego. Ponad 300-letni Pomnik Przyrody, mimo wielu przeciwności losu wciąż rośnie i się zazielenia.
Zabytkowa, I stalowa wieża wyciągowa Szyb Chwalibóg, zabytkowa kamienna figura Św. Nepomucena, która wcześniej znajdowała się na moście Św. Jana łączącym promenadę
z ul. Pocztową, budynek w stylu modernistycznym po dawnej szkole przy ul. Kombatantów, plac ze 100-letnimi kasztanami, rajskie jabłuszka przy kamienicy, na której ścianach wykonane zostały symbole stolarza i murarza, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 przy ul. 11 Listopada, w którym znajduje się rzeźba Żelaznego Górnika z drewna, budynek poczty, dawniej – cesarskiej, dawny Dom Zdrojowy tzw. Lwi Gród, który przypomina o wspaniałej przeszłości dzielnicy, najstarsze na Dolnym Śląsku Kino Apollo – to wspaniałości Starego Zdroju, które znalazły się na drodze spaceru. Miejsca pełne pięknych zabytków, tajemnic i legend.
To był ostatni w tym roku spacer historyczny po dzielnicach miasta, które są objęte rewitalizacją. Organizatorzy dziękują Arturowi Łakomemu z Rady Wspólnoty Samorządowej Stary Zdrój oraz Urszuli Nowickiej z Pracowni Artystyczno- Rękodzielniczej UL-KA za gościnę i poczęstunek dla spacerowiczów. Podziękowania należą się wszystkim spacerującym pod czujnym okiem przewodnika Mateusza Mykytyszyna, prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Fot. użyczone (UM Wałbrzych)

2 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica