Aglomeracja Wałbrzyska, Czarny Bór, Polecamy

Święto plonów i pierogów

Mimo padającego deszczu, przy ogromnej mobilizacji i determinacji organizatorów, ale też samych uczestników i gości odwiedzających gminę 1 września w Czarnym Borze odbyły się dożynki oraz i XV Dolnośląskie Święto Pieroga. Podobnie jak w latach poprzednich dożynkowe obrzędy i pierogową rywalizację na stadionie, poprzedziła uroczysta msza w góralskiej oprawie.

Po nabożeństwie wielobarwny korowód, przy muzyce Zespołu Janicki, składający się z przedstawicieli wszystkich środowisk, m.in. sołectw gminnych, klubów sportowych, organizacji seniorów, zespołów ludowych, przedstawicieli jednostek oświatowych i kulturalnych na czele z władzami gminy i starostami dożynek, przeszedł ulicami Czarnego Boru na stadion sportowy. Uroczystości rozpoczęło misterium chleba, w którym starostowie dożynek – Wiesława i Tomasz Kolscy przekazali na ręce gospodarza gminy Adamowi Góreckiemu symboliczny bochen chleba upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów.

Następnie sołectwa zaprezentowały swoje „małe dzieła sztuki” w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Komisja oceniała nie tylko pomysł i estetykę wykonania, ale także sposób prezentacji. Bezkonkurencyjne w tym roku okazało się sołectwo Borówno. Wyróżnienia otrzymały sołectwa Grzędy/Grzędy Górne i Czarny Bór, a za udział Jaczków i Witków. Jury wybrało też najlepszych w konkursie na najsmaczniejsze pierogi. Wśród kucharzy profesjonalistów wygrała firma SirBud – Restauracja Maria, drugie miejsce zajęła Pierogowa Chata, a trzecie Soczyste Pieczyste ze Starych Bogaczowic. W kategorii instytucje i organizacje wygrało przedszkole z Czarnego Boru, drugie miejsce zajął UKN Melafir. Wśród amatorów triumfowała Wiesława Wilk, drugie miejsce zajęła Angelika Michalik, a trzecie Sylwia Piksa. W trakcie dożynek odbywał się także piknik mleczny w ramach akcji mającej na celu promocję mleka i wyrobów mleczarskich organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Izbę Rolniczą. Uczestnicy mogli skosztować przepysznych potraw, których bazą są produkty mleczarskie, natomiast dzieci korzystały z animacji i ciekawych zabaw, których zwieńczeniem było wręczenie atrakcyjnych nagród.

Zebranym na stadionie czas umilały zespoły Janicki, Grzędowianki i Radość, a punktualnie o godz. 20:00 rozpoczął się występ gwiazdy wieczoru, zespołu Voyager Music. Po koncercie odbył się pokaz sztucznych ogni.

Fot. użyczone (UG Czarny Bór)

4 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica