Kultura, Polecamy

Szmaragdowy Szaniawski

Kamienie szlachetne będą patronować 56. sezonowi 2019-20 w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Widzów czeka 8 premier oraz kontekstowe czytania przed nimi, duży blok edukacyjny, nowy festiwal będący kontynuacją Fanaberii i uroczyste świętowanie 55, szmaragdowych urodzin placówki.

– Nazwa sezonu „Kamienie szlachetne” nawiązuje do jubileuszu teatru. Chcemy, żeby nasze realizacje były szlachetne i żeby były kamieniami milowymi nie tylko w historii naszego teatru, ale i w kształtowaniu naszego zespołu i jego rozwoju artystycznego – opowiada Sebastian Majewski, dyrektor artystyczny TDSz. Pierwszą premierą, 15 października będzie „Greta i ostatni wieloryb” w reżyserii Macieja Podstawnego, przygotowana w ramach wygranej przez Dramat 4. edycji Konkursu im. Jana Dormana. Sztuka poruszająca temat ekologii i zrównoważonego rozwoju będzie grana w wałbrzyskich szkołach. Z okazji 55-lecia teatru zostanie wystawione 29 listopada „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wojtka Klemma. Weźmie w nim udział cały zespół aktorski „Szaniawskiego”. – Wtedy będziemy już po wyborach, które postawią nasz kraj w jakiejś rzeczywistości, a „Wesele” jest zawsze miernikiem. W tej chwili ciężko powiedzieć, czego miernikiem ono będzie, ale ciekawie jest sprawdzić, jak ten tekst będzie rezonował w listopadzie – dodaje. Po premierze zaplanowana jest gala jubileuszowa.- Zaprosimy na nią byłych dyrektorów, pracowników, współpracowników, partnerów, sponsorów, widzów-przyjaciół. Odsłonimy także nową kurtynę, pierwszą profesjonalną. Teraz rzadko się odsłania kurtynę, ale uznaliśmy, że taki dorosły, 55-letni osobnik powinien mieć swój garnitur, czyli kurtynę. Będzie ona wagnerowska, więcej zdradzić nie możemy – mówi Danuta Marosz, dyrektor. Z okazji urodzin teatru przygotowane zostaną film i wydawnictwo jubileuszowe. Na to zadanie Dramat otrzymał 350 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W listopadzie odbędzie się 1. Festiwal Muzyki w Teatrze. Rezonans/17. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne w jego programie 6 spektakli i koncert. Kolejną premierą będzie monodram Ireny Sierakowskiej oparty na pamiętniku jej krewnej, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. W 2020 roku teatr zaprosi na premiery dramatów Ajschylosa, Jerzego Szaniawskiego, Edmonda Rostanda, Antona Czechowa, Williama Szekspira. W ramach projektu „Goście Szaniawskiego” zobaczymy „Chłopów”, spektakl dyplomowy wrocławskiej AT w reżyserii Sebastiana Majewskiego. Teatr tradycyjnie proponuje działania edukacyjne z kontynuacją swoich sztandarowych projektów (m. in. TLeNu, Cieni Teatru, warsztatów).
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

13 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica