Aktualności, Polecamy

To ma być ułatwienie dla mieszkańców

W wałbrzyskim Rynku w zabytkowej kamienicy Pod Kotwicą znajduje się Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego. Jego otwarcia dokonała komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej Elżbieta Bieńkowska.

ITS stworzono w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Wałbrzychu poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji wyniósł 11 mln zł.
W ramach projektu uruchomiono inteligentny system sterowania ruchem, usprawniający ruch samochodowy i autobusowy, co przyczynia się do redukcji emisji spalin, a teren miasta Wałbrzycha w jego granicach administracyjnych został objęty monitoringiem. ITS obejmuje wiele systemów (patrz poniżej).
– Podstawowe zadanie to kierowanie ruchem, sterowanie oświetleniem na skrzyżowaniach. Objęliśmy tym systemem 17 skrzyżowań. Mamy aplikację mobilną i stronę internetową, na której te wszystkie dane przekazujemy mieszkańcom. Poprzez wykorzystanie systemu nadzorującego oświetlenie na skrzyżowaniach możemy rozładować korki. System pozwala nam na bieżąco monitorować jak autobusy poruszają się po mieście, korygować rozkłady jazdy i ewentualnie jeżeli autobus na jakiejś linii jest spóźniony z przyczyn obiektywnych, to poprzez nadanie priorytetu dla transportu przydzielamy zielone światło, co ma sprawić, że autobus będzie jechał zgodnie z rozkładem, a pasażerowie nie będą oczekiwali na przystanku. Jeżeli chodzi o monitoring mamy 146 kamer – mówi Ryszard Błażnik kierownik ITS.
Co składa się na ITS?
– system sterowania ruchem na obszarze centrum,
– system informacji parkingowej,
– system zarządzania komunikacją zbiorową,
– system priorytetu dla komunikacji publicznej,
– system dynamicznej informacji pasażerskiej,
– system zarządzania oświetleniem miejskim
– system monitoringu CCTV – monitoring miejski,
– strona internetowa: its.walbrzych.eu,
– aplikacja mobilna.
SCB
Fot. użyczone (UM Wałbrzych)

21 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica