Aktualności, Polecamy

Tunele pod Książem zobaczą turyści

Zbliża się moment, kiedy udostępnione dla zwiedzających zostaną podziemia Zamku Książ. Znane są wyniki ekspertyzy z Politechniki Wrocławskiej dotyczące stabilności górotworu i oceny geologicznej.

zamek ksia _1

Okazuje się, że statyczność skały wskazuje na wysoki poziom bezpieczeństwa, a prace budowlane prowadzone w podziemiach nie wpłyną na jej otoczenie, w tym na fundamenty Zamku Książ. Można więc tam prowadzić prace budowlane, z zastrzeżeniem konserwatora zabytków, by wykluczone zostały metody wybuchowe. Planowane jest wykorzystanie innych metod technologicznych.

Spółka uruchomiła już pierwsze prace związane z przygotowanie placu budowy tj. wycinkę i usunięcie drzew w miejscu planowanych szybów i klatek schodowych (wejście do podziemi dla turystów), doprowadzone zostało zasilanie w energię elektryczną, prowadzone są też prace z obrywką górniczą wyrobisk (opukiwanie odłamów skalnych), wykonywane jest również odwodnienie sztolni i odprowadzanie wody na zewnątrz, która zakończy się wyrównaniem nawierzchni grysem. W dalszych etapach planowane są prace dokumentacyjne i projektowe klatek schodowych, a następnie przetarg, wybór wykonawcy i ich realizacja. Ze względu na specyfikę wykonania robót związanych z wydrążeniem szybów i klatek schodowych możliwy termin udostępnienia podziemi to późna jesień tego roku.

Fot. archiwum

4 czerwca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica