Kultura, Polecamy

Wałbrzyskie Lalki podsumowały sezon

Kolejny owocny i bardzo pracowity sezon Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu dobiegł końca. W sezonie 2018/2019 instytucja przygotowała 6 premier, zagrała 206 spektakli, które obejrzało 29 705 widzów, zaprezentowała 5 spektakli podczas prestiżowych festiwali krajowych i zagranicznych. To nie koniec osiągnięć TLiA.

Premierę w Lalkach miały: „Kruk krukowi” w reż. Przemysława Jaszczaka, „Bolko Świdnicki: mały – wielki książę” w reż. Agi Błaszczak, „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” w reż. Daniela Arbaczewskiego, „Świat i już” w reż. Bartosza Kurowskiego, „13 bajek z królestwa Lailonii” w reż. Marty Streker, „Raz, dwa, trzy…” w reż. Seweryna Mrożkiewicza.
Teatr zaprezentował poza Wałbrzychem: „Dzień osiemdziesiąty piąty” na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, „Kajtusia Czarodzieja” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice Dzieciom i 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, „Kruk krukowi” na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, „U/rodziny” na 7. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Czarnogórze, „Piotrusia Pana” na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci Dziecinada we Wrocławiu.
4 spektakle znalazły się w konkursach: „Chodź na słówko”, „Kruk krukowi” oraz „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, „13 bajek z królestwa Lailonii” w V Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa.
Zrealizował 5 projektów edukacyjno-artystycznych, pozyskując na ich realizację 488 260 zł ze środków MKiDN, NCK i gminy Wałbrzych: „Teatr pełen dziecięcych emocji”,
„Bliskie spotkania… ze sztuką teatru”, „Bolko Świdnicki: mały – wielki książę”,
„Sztuka teatru dobrodziejstwem dla młodego pokolenia”, „Bolko II Świdnicki w teatralnej odsłonie…”.
Zdobył kilka laurów: nagroda dla Konrada Rogińskiego i Yanty oraz Seweryna Mrożkiewicza za najlepszą i najbardziej oryginalną muzykę w spektaklu „U/rodziny” w reż. Eweliny Ciszewskiej na 7. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Czarnogórze, wyróżnienie jury dla Pawła Kuźmy za role Santiago i Manolina w spektaklu „Dzień…” w reż. Agi Błaszczak na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, nagroda aktorska im. prof. Władysława Jaremy w dziedzinie animacji lalkowej sekcji Teatrów Lalkowych ZASP dla Pawła Kuźmy za role Santiago i Manolina w spektaklu „Dzień…” w reż. Agi Błaszczak na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, III miejsce w XXI Plebiscycie Gospodarczym MUFLONY 2018 w kategorii Wydarzenie/Inicjatywa 2018 roku za spektakl „Bolko Świdnicki: mały – wielki książę” w reż. Agi Błaszczak. Dodatkowo w teatrze odbywały się spotkania z publicznością po spektaklach oraz lekcje i warsztaty teatralne. Na koniec wspólnie z Fundacją t: Teatr zrealizował „Lato w teatrze| Stąd wyrastają korzenie drzew”. Obecnie trwają przygotowania IV edycji Festiwalu małych Prapremier, na którą teatr zaprasza w dniach 15-20 września 2019 r.
Red. (ala)
Fot. użyczone/TLiA w Wałbrzychu/W. Łomża

14 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica