Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy

Władze województwa dbają o rozwój turystyki w regionie

W ostatnich weekend września Twierdza Srebrna Góra otworzy dla turystów nową trasę, która pozwoli poznać niedostępne do tej pory części zabytku. Prace nad nową atrakcją trwały prawie dwa lata i w znacznej części zostały sfinansowane z pieniędzy przekazanych przez samorząd województwa.

DCIM109GOPRO

Nowa trasa poprowadzi wokół Donjonu i po raz pierwszy umożliwi turystom obejście zewnętrznego pierścienia fortyfikacji. Odwiedzający będą mogli zobaczyć jak wyglądało życie XVIII-wiecznego żołnierza – pomieszczenia żołnierskie zostały wyposażone w prycze żołnierskie, piece kaflowe, ekspozycje mundurów i całego wyposażenia takiego jak tornister, chlebak, ładownica, manierka, przedmioty osobiste, tasak, monety – żołd żołnierski.
Turyści obejrzą także nowe zbiory arsenału fortecznego, m.in. 12-funtowe armaty, które staną w miejscu zachowanej działobitni i stanowiska artyleryjskiego, haubice, rusznice wałowe, czy trójnóg do unoszenia luf dział z lawet wg modeli stosowanych w Prusach w XVIII/ XIX w.
Nowością dla turystów będzie także podziemne ujęcie wody wraz ze studnią (53m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, uznawanym za jeden z największych kunsztów wodnych Europy. Udostępnione zostaną również nowe dzieła obronne, kazamaty, kuchnia czarna, piec kaflowy, podziemny most zwodzony w poternie kazamaty studziennej i przejście przez najgłębszą fosę w Polsce (29 m wysokości).
– Uruchomienie nowej trasy w Twierdzy Srebrna Góra była możliwa dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa, który przekazał ponad 2 mln zł na tę inwestycję – podkreśla Czesław Kręcichwost, radny województwa.
Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu (ponad 100ha i 3km długości) i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu.
Fot. użyczone (UMWD)

27 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica