Aktualności, Polecamy

Wojsko będzie stacjonowało w Wałbrzychu

To już pewne. Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miał swoją bazę w budynku przy ulicy Internatowej w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze. O takiej decyzji poinformował prezydent miasta Roman Szełemej. Radni podjęli stosowną uchwałę intencyjną dotyczącą nieodpłatnego przekazania obiektu przy ul. Internatowej i przyległego do niego terenu na rzecz Skarbu Państwa, a w następnej kolejności dla batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Odbyło się kilka misji rekonesansowych w Wałbrzychu, a ja byłem w Warszawie i spotykałem się w dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej. Przygotowaliśmy dla wojska kilka lokalizacji i otrzymaliśmy pismo, że wojsko chce zająć budynek przy ulicy Internatowej. W trybie pilnym przygotowaliśmy ten obiekt, opróżniliśmy go, wysprzątaliśmy. Przekażemy go wraz z przyległymi nieruchomościami – informuje prezydent Roman Szełemej.

Jeszcze prawdopodobnie w tym roku ruszą prace mające na celu przystosowanie obiektu do potrzeb wojska. Gmina Wałbrzych zadeklarowała dla kadry dowódczej mieszkania komunalne. – Dla Podgórza i całego regionu wałbrzyskiego obecność służb przeznaczonych do pomocy – szczególnie w przypadkach klęsk żywiołowych – jest ważna. Dla samego Podgórza jest to niezwykle ważne, bo to podnosi poczucie stabilizacji, podnosi wartość tej dzielnicy – kontynuuje prezydent.

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planami, wojsko zacznie stacjonować w Wałbrzychu w pierwszym półroczu 2020 roku.

– Wskazaliśmy konkretnie 10 obiektów. Przedstawiciele sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej z Warszawy dokonali objazdu tych obiektów. Pierwotnie wybrana została nieruchomość przy ulicy Kombatantów, ale okazało się, że obiekt, który należał do marszałka województwa dolnośląskiego, został sprzedany – mówi Wiesław Basa, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Podczas kolejnej wizyty w Wałbrzychu obserwatorom wojskowym do gustu przypadła lokalizacja i stan techniczny obiektu właśnie przy ulicy Internatowej.

Obiekt jest czterokondygnacyjny, są trzy piętra. Na każdym piętrze można umiejscowić od 100 do 130 żołnierzy. Ten batalion wchodziłby w skład brygady organizowanej na terenie województwa dolnośląskiego. Obiekt wyposażony jest ponadto w całą infrastrukturę, oprócz ogrzewania, bo piec był już stary, zdewastowany i został rozebrany. Pozostałe media: woda, prąd i gaz są do niego doprowadzone.

Przypomnijmy, że budynek powstał w latach 50. XX wieku i początkowo pełnił funkcję internatu, a od 2005 roku funkcjonowała tam placówka dla osób bezdomnych. W tym roku MOPS postanowił rozwiązać umowę z fundacją, która prowadziła placówkę.

SCB

Fot. (red)

30 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica