Kultura

Koncert symfoniczny w Sudeckiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza wystąpi 26 września 2014 o godzinie 19 na trzecim w nowym sezonie artystycznym koncercie symfonicznym. Jako soliści wystąpią: Paweł Tuliński – trąbka, Ostap Popovych – trąbka oraz na marimbie Mateusz Bednarczyk.

 

 

Program najbliższego koncertu Filharmonii Sudeckiej, złożony został specjalnie dla melomanów niezależnie od wieku i upodobań. Wobec tego, na początek usłyszymy uwerturę do opery „Wesele Figara” W.A.Mozarta oraz jego Symfonię „Jowiszową” C-dur, na zakończenie wieczoru. Nadto A.Vivaldiego koncert na dwie trąbki i orkiestrę smyczkową w wykonaniu Pawła Tulińskiego – trąbka, muzyka solisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej oraz Ostapa Popovycha, – trąbka, muzyka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej. Osobnej uwadze Państwa polecamy dwie kompozycje wykorzystujące interesujące instrumentarium, z których pierwsza Concertino na dwie trąbki, kwintet, perkusję, fortepian i czelestę P.J.Lawrence’a przypomina ważny ze względu na brzmienie instrument perkusyjny orkiestry, czelestę. W literaturze muzycznej instrument ten pojawia się np. w znanym fragmencie „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego – w „Tańcu cukrowej wieszczki” albo we współczesnym temacie Hedwig z filmowego „Harrego Pottera” Williamsa. Bardziej wytrwałym poszukiwaczom brzmień proponujemy debiutancki album Pink Floyd z tematem „Gnome”, itd. Instrument skonstruował w Paryżu, w 1886 roku Auguste Mustel, dźwięk powstaje w nim w wyniku uderzania uruchamianych przy pomocy klawiszy młoteczków w metalowe płytki połączone z rezonatorem skrzynkowym, które wydają dźwięk zbliżony do dzwonków. Druga kompozycja to, Ney’a Rosauro I Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową (1986). Brazylijski perkusjonista, kompozytor i pedagog w charakterystycznym dla siebie stylu łączy ujmujące melodie z chwytliwymi rytmami, wykorzystując elementy folkloru brazylijskiego. Jego I Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową jest najpopularniejszą obecnie kompozycją na instrumenty perkusyjne, która doczekała się już ponad 1200 wykonań na całym świecie. Marimba, instrument w wersji etnicznej używany w południowej i środkowej Afryce oraz Ameryce Środkowej zyskał uznanie klasycznych perkusistów wraz z pojawieniem się kompozycji na marimbę po II wojnie światowej. Sztabki marimby cieńsze i szersze oraz węższe w części środkowej od używanych w ksylofonie, wzbogacają rezonatory – metalowe rury, podwieszone do każdej sztabki, o długości zależnej od wysokości dźwięku. Uzyskuje się w ten sposób bardzo duże możliwości barwowe i dynamiczne. Z literatury muzycznej polecamy kompozycje Keiko Abe, Steve Reich’a, a także efektowne zastosowania marimby w twórczości Franka Zappy. W piątkowy wieczór marimba zabrzmi pod pałeczkami Mateusza Bednarczyka. Zapraszamy!

 

23 września 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica