Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Walim

Niesamowity przedmiot znaleziony w zamku

Podczas prac prowadzonych w Zamku Grodno archeolodzy i eksploratorzy natrafili na rzadką i niezwykłą rzecz. To papieska bulla. Jest to okrągła, ołowiana pieczęć z imieniem papieża i wizerunkami św. Piotra i św. Pawła.

bulla_odnaleziona

Jak podkreślają archeolodzy i eksploratorzy, wśród których są między innymi ludzie z miesięcznika Odkrywca, nazwa ta odnosi się również do całego dokumentu wystawianego przez papieskie kancelarie. Zachowana w dobrym stanie pieczęć została odnaleziona w wykopie badawczym, zlokalizowanym w obrębie zagadkowego nasypu u podnóża muru zamku wysokiego.

Po odnalezieniu bulli pojawił się szereg pytań. Do którego papieża należała? Wyraźnie widoczne imię „Benedictus XIII” odnosi się bowiem zarówno do papieża Benedykta XIII z początku XVIII wieku, ale i do noszącego to samo imię antypapieża, urzędującego w Awinionie na przełomie XIV i XV stulecia. Na to pytanie być może uda się odpowiedzieć dzięki analizie cech samej pieczęci. Jej wzór przez wiele stuleci nie ulegał zmianom. Nie wiadomo tez jaką drogą przedmiot przebył, że zawędrował aż do średniowiecznego zamku w Zagórzu Śląskim? Jaki ważny dokument sygnował? Wkrótce mają zostać zaprezentowane pierwsze hipotezy na ten temat.

Fot. użyczone (UG Walim)

22 października 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica