Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Walim

Nietypowy powrót do przeszłości

Owacją na stojąco, przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej walimskiego Centrum Kultury i Turystyki, zakończyła się premiera spektaklu muzycznego „Polska 120”. To zainspirowane powojennymi zdjęciami widowisko okazało się niepowtarzalnym powrotem do przeszłości.

walim_polska120

Historia spektaklu rozpoczęła się od niezwykłego znaleziska, gdy na strychu pewnej kamienicy w Walimiu w starych walizkach znaleziono pudełko ze 120 kliszami, częściowo skatalogowanymi lub szczątkowo opisanymi, którymi zaopiekował się Łukasz Kazek. Po kilkumiesięcznej profesjonalnej obróbce, na ponad 800 czarno-białych fotografiach z lat 1947-1952, ukazał się „świat, którego już nie ma”. Fotografie przedstawiały codzienne życie ówczesnych mieszkańców Walimia. Od chrzcin, komunii, wesel, przez wydarzenia sportowe i kulturalne, po zwykłe, powszednie zajęcia, czy też krajobrazy. Autorem zdjęć był pierwszy powojenny osadnik w Walimiu Filip Rozbicki – nieżyjący już organista kościelny. Dziś, zdjęcia te w magiczny sposób ożyły, zaś większość osób na nich utrwalonych, ponownie zyskała tożsamość.

To przypadkowe zdarzenie stało się inspiracją do powstania projektu muzycznego zrealizowanego przez Tetra Lalki i Aktora w Wałbrzychu pt. „Polska 120” w reżyserii i na podstawie scenariusza Martyny Majewskiej. Scenografię przygotowała Anna Haudek, muzykę skomponował Dawid Majewski, natomiast projekcją zajął się Jakub Lech. Konsultantem historycznym wydarzenia był Łukasz Kazek.

Premiera spektaklu odbyła się właśnie w Walimiu, miejscu, w którym rozpoczęła się cała historia. Scena CKiT zamieniła się w swoistą pracownie fotograficzną, w której pojawiały się postacie wyjęte ze zdjęć Filipa Rozbickiego, bądź stworzone ze wspomnień osób sfotografowanych przez niego. Osoby utrwalone na fotografiach, do których udało się dotrzeć, były honorowymi gośćmi na spektaklu.

Dziś (18 listopada) odbędzie się wałbrzyska premiera „Polska 120” w siedzibie Teatru Lalki i Aktora. Z kolei 25 listopada spektakl będzie można obejrzeć w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, natomiast 26 listopada w głuszyckim Centrum Kultury.

Fot. użyczone (UG Walim)

18 listopada 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica