Sport

Piwowarczyk na podium we Włoszech

Reprezentant KKG MTB „Wieża Anna” Szczawno-Zdrój na podium włoskiej odsłony Pucharu Świata w four crossie 4X Pro Tour! I nie chodzi tu o żadnego z utytułowanych panów, ale Natalię Piwowarczyk, która zajęła 3. miejsce, dzięki czemu została liderką PŚ. O szczegółach opowiada Andrzej Skrzypczak, prezes klubu.

Ponad tydzień temu zawodnicy „Wieży Anna” udali się do włoskiego Val di Sole na kolejne zawody 4X Pro Tour (4 runda po zawodach w Szczawnie, niemieckim Winterbergu i szkockim Fort William). Panowie nie mogą zaliczyć ostatniej imprezy do szczególnie udanych, chociaż w kwalifikacjach Piotr Paradowski uzyskał znakomity czas i zajął 8. miejsce wśród zawodników czołówki światowej. Ostatecznie uplasował się jednak na 17. pozycji, 18. miejsce zajął Gustaw Dądela, a Mariusz Jarek był 28. Po czterech rundach Piotr Paradowski zajmuje 13. miejsce i jest nadzieja, że na kolejnych zawodach (pod koniec lipca w Czechach i na początku sierpnia w Szwajcarii) poprawi swoją pozycję.

Bardzo dobrze wypadła za to na włoskim torze nasza jedyna zawodniczka, Natalia Piwowarczyk, która robi duże postępy i po 3. miejscu w majowych zawodach w Szczawnie-Zdroju, również w Val di Sole stanęła na najniższym stopniu podium zdobywając brązowy medal i cenne punkty, które pozwoliły jej utrzymać 4. pozycję w światowym rankingu UCI. Jeszcze większą sensacją jest fakt, że z 427 punktami została liderką 4X Pro Tour przed Niemkami Evą Brauer (360 pkt.), Daną Schweiką (320 pkt.), Brytyjką Katy Curd (266 pkt.) i Austriaczką Heleną Fruwirth (266 pkt.). W Val di Sole najszybsza była Helene Fruwirth, druga była Włoszka Allia Marcellini, a za Natalią w finałowym wyścigu na metę dotarła Szwajcarka Alba Wunderlin. Trudne zadanie czeka naszą zawodniczkę zwłaszcza w czeskim Jabloncu, gdyż jest to wyjątkowo ekstremalny tor, jeden z najtrudniejszych na świecie, ale posiada on też łatwiejsze opcje przejazdu, z których panie korzystały w ubiegłym roku. Tor w szwajcarskim Leibstadt jest z kolei jednym z łatwiejszych i tam nasza zawodniczka nie powinna mieć większych problemów.

Czy uda jej się utrzymać pierwszą pozycję w generalnej klasyfikacji 4X Pro Tour okaże się już wkrótce, a tymczasem wszyscy zawodnicy szczawieńskiego klubu wybierają się na Mistrzostwa Polski w four crossie do Warszawy, gdzie na stosunkowo łatwym torze nie powinni mieć większych problemów ze zdobyciem nawet trzech złotych medali! Wśród pań tytułu broni Piwowarczyk, wśród panów Robert Kulesza, który będzie miał bardzo dużą klubową konkurencję, a wśród juniorów naszym faworytem jest Marek Trusiewicz. Mistrzostwa Polski w BMX-racing, które miały odbyć się 5 lipca w Nowej Soli, zostały przeniesione na wrzesień, więc na zdobycze medalowe w tej konkurencji, które teoretycznie nie powinny być gorsze niż w four crossie, musimy jeszcze trochę poczekać.