Aktualności

Radni chcą zachować granice powiatu

Rada Powiatu Wałbrzyskiego opowiedziała się za utrzymaniem obecnej struktury Powiatu Wałbrzyskiego. W tej sprawie jednogłośnie wypowiedziała się też cała rada Miasta Mieroszowa. Przeciwna wyłączeniu miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego była również Rada Szczawna–Zdroju i Boguszowa- Gorc. Swoje oburzenie działaniami z pominięciem ustawowych zapisów prawnych wydała w swoim oświadczeniu Rada Starych Bogaczowic.

 

 

Podczas XV Sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego radni wyrazili negatywną opinię w

sprawie wyłączenia miasta Wałbrzycha z Powiatu Wałbrzyskiego i przywrócenia

Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu, a wykonanie uchwały powierzyli

Przewodniczącemu Rady zobowiązując go do przekazania stanowiska Rady

Ministrowi ds. Administracji i Cyfryzacji.

W uzasadnieniu uchwały radni przedstawili swoje argumenty:

,,21 października 2011 roku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Włodzimierz Karpiński pismem przesłanym do Rady Powiatu Wałbrzyskiego zwrócił się na podstawie art. 3a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym, o przedstawienie opinii Rady – poprzedzonej przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami powiatu w sprawie wyłączenia miasta Wałbrzycha z Powiatu Wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu. Przepisy, na które powołuje się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiotowym piśmie, nie wskazują na podstawie jakich faktów i uregulowań prawych wszczęto procedurę w sprawie wyłączenia miasta Wałbrzycha z Powiatu Wałbrzyskiego.

 

Szanując przepisy prawa określające zasady zgodnie, z którymi może nastąpić zmiana, o której mowa w piśmie Pana Ministra, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 roku w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic powiatów oraz ustalania zmiany nazw powiatów i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach, zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do Ministra Finansów o przesłanie dokumentów, które pozwoliłyby na rozpatrzenie propozycji wydzielenia miasta Wałbrzycha z Powiatu Wałbrzyskiego.

Należy zwrócić uwagę, że procedowanie w sprawie podziału powiatu wymaga między innymi przygotowania analizy finansowej, oszacowania kosztów stałych i jednorazowych oraz określenia szacunkowych planów dochodów i wydatków na rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Informacje te są niezwykle istotne, aby przeprowadzić analizę, która pozwoli na rzetelne podejście do sprawy. Takich danych do dnia dzisiejszego Rada Powiatu od Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego, ani od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a obecnie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, nie otrzymała. Brak jest również tych informacji z gminy Wałbrzych.

Wychodząc naprzeciw Zarząd Powiatu przygotował własną analizę finansową Powiatu Wałbrzyskiego. Biorąc pod uwagę zarówno budżet roku 2011 oraz prognozowanie finansowe po wydzieleniu miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego można jednoznacznie stwierdzić, że Powiat Wałbrzyski na obecnym poziomie zrealizował oraz zaplanował ważne z punktu widzenia interesu gmin inwestycje na ich obszarze. Takiego typu starania znalazły uznanie i wsparcie wśród szerokiej rzeszy samorządów na naszym terenie i w Polsce.

Za utrzymaniem obecnej struktury Powiatu Wałbrzyskiego opowiedziała się jednogłośnie cała rada Miasta Mieroszowa. Przeciwna wyłączeniu miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego była również Rada Szczawna – Zdroju i Boguszowa – Gorc. Swoje oburzenie działaniami z pominięciem ustawowych zapisów prawnych wydała w swoim oświadczeniu Rada Starych Bogaczowic.

Niezwykle ważnym głosem w tej sprawie było stanowisko Związku Powiatów Polskich, które opowiedziało się za poszanowaniem prawa w tak wrażliwym obszarze jak zmiany administracyjne, wspierając tym samym Powiat Wałbrzyski w dotychczasowych działaniach.

Przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu może być niekorzystne zarówno ze względów organizacyjnych jak i ekonomicznych dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. Obecnie powiat wałbrzyski jest piątym, co do wielkości powiatem w Polsce o najwyższym stopniu urbanizacji. Po wydzieleniu gminy Wałbrzych, powiat stanie się jednym z najmniejszych powiatów (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców), co spowoduje nie tylko znaczące obniżenie dochodów, ale doprowadzi do rozdrobnienia kompetencji i problemów w zakresie realizacji zadań ustawowych – w tym zadań państwa dotyczących promocji zatrudnienia, aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia, które ponownie może wzrosnąć w wyniku podziału powiatu.

Przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu spowoduje znaczne zagrożenie dla finansów Powiatu Wałbrzyskiego polegające na przekroczeniu (przez nowo utworzony powiat ) dopuszczalnych granic długu publicznego. W konsekwencji prowadzić to będzie do nie uchwalenia budżetu przez Radę Powiatu Wałbrzyskiego, a to skutkuje zagrożeniem zdolności tej jednostki do wykonywania ustawowych zadań.

Ponadto istotnym problemem będzie ponowna marginalizacja powiatu ziemskiego wynikająca z małej siły ekonomicznej. Wątpliwości budzi również brak jednoznacznych przepisów w przekazaniu majątku, w tym konkretnym przypadku podziału administracyjnego.

Problemami, które mogą oddziaływać na rozwój infrastruktury technicznej w Powiecie Wałbrzyskim po uzyskaniu grodzkości przez Miasto Wałbrzych mogą być:

1.utrudniona dostępność komunikacyjna obszarów o predyspozycjach rozwojowych w związku ze złym stanem technicznym dróg i urządzeń drogowych,

2.Wolny przyrost terenów przygotowywanych pod budownictwo mieszkaniowe i działalność gospodarczą w związku z długimi cyklami realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych

3.Wymiana przestarzałych sieci i technologii na nowoczesne, fragmentaryczna i postępująca zbyt wolno w związku z niedostatecznym poziomem środków przeznaczonych na przedsięwzięcia infrastrukturalne, nadmierna rozbieżność interesów pomiędzy organami samorządowymi, a dysponentami mediów i urządzeń infrastrukturalnych.

 

W związku z brakiem fundamentalnych z punktu widzenia Powiatu Wałbrzyskiego informacji w omawianym zakresie, Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego biorąc pod uwagę § 2 ust.2 pkt. 2 wspomnianego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 roku, złożył pisemne wyjaśnienie w którym informuje, że w budżecie nie ma zabezpieczonych środków finansowych na przeprowadzenie konsultacji, a tym samym nie jest w stanie bez wsparcia finansowego ze strony ministerstwa, przeprowadzić realnej kampanii informacyjnej.

Rada Powiatu Wałbrzyskiego wybrana w demokratycznych wyborach będzie zawsze stała na straży demokracji i dbałości o dobro wspólnoty samorządowej stąd stanowisko Rady, w którym nie wyraża zgody na wyłączenia miasta Wałbrzycha z Powiatu Wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu”.

 

 

13 stycznia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica