Kultura

Same brawa i „Bez Komentarza”!

 

Pasmem sukcesów dla teatralnej grupy z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu jest kończący się rok szkolny. Ekipa „Bez Komentarza” działająca pod kierunkiem Sylwii Aftyki –Łody wygrywała konkursy i festiwale. Należą się jej teraz naprawdę wielkie brawa! Nie tylko za aktorski kunszt, ale także za całą oprawę m.in. za własnoręcznie produkowane stroje i dekoracje.

 

 

Grupa teatralna „Bez Komentarza” składa się z prawie 80 uczniów z klas I, II i III gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, które realizują innowację pedagogiczną „Poza czasem”. – Oznacza to, że na języku polskim pracują z materiałem rozszerzonym w zakresie wiedzy o teatrze i dramacie, a kreatywność wykorzystują podczas tworzenia etiud teatralnych – tłumaczy polonistka, reżyserka i dziennikarka Sylwia Aftyka –Łoda, która prowadzi zespół „Bez Komentarza” . Lekcje polskiego młodzież ma urozmaicane prezentacjami multimedialnymi, warsztatami oraz metodami inscenizacji i dramy.

Na początek Oskary

– Zwieńczeniem pracy uczniów w klasie pierwszej jest Gala Oskarowa, w czasie której przyznawane są nagrody za najlepszy film, reżyserię, oraz dla najlepszych aktorów. Twórcy filmu mogą przejść po czerwonym dywanie w specjalnie przygotowanych przez siebie kostiumach – opowiada nauczycielka. Tutaj warto podkreślić, że uczestnicy programu „Poza czasem” mają szansę na rozwijanie swoich dziennikarskich zainteresowań w praktyczny sposób podczas zajęć warsztatowych. Gościli nie tylko w redakcji „Tygodnika Wałbrzyskiego” i „NWW”, ale również spotykali się z dziennikarzami z TVP Wrocław i Telewizji Dami.

W klasie drugiej uczniowie nagrywają audycję radiową, a ostatni i zarazem najwyższy stopień zaawansowania to spektakl teatralny klasy trzeciej.

Więcej po lekcjach

W ramach zajęć pozalekcyjnych „Bez Komentarza” spotyka się trzy razy w tygodniu na warsztatach twórczych. – Tworzymy scenariusze teatralne, dobieramy muzykę do spektaklu, samodzielnie wykonujemy scenografię i kostiumy, pracujemy nad grą aktorską i ruchem scenicznym – opowiada gimnazjalistka Paulina Florczak.

Praca grupy Sylwii Aftyki –Łody od wielu lat jest doceniana i nagradzana na prestiżowych przeglądach teatralnych. Najważniejszym wydarzeniem w tym roku szkolnym był wyjazd do Łodzi na 35. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”. Jest on uważany jest za jedną z najważniejszych tego typy rywalizacji. Od kilku lat odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Młodsza grupa z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na „Dziatwie” zgarnęła nie tylko nagrodę główną! Otrzymała także nagrodę Rady Artystycznej. – To wielki sukces. „Dziatwa” to wieloelementowy projekt edukacyjny adresowany do nauczycieli, instruktorów teatralnych, ludzi zajmujących się problemami teatru dziecięcego, a także do uczestników zespołów teatralnych i widzów – tłumaczy dumna pani Sylwia. Jej zespół ujął jury spektaklem pt. „Halo! Pomarańczowy!”. To historia niewidomej dziewczynki, którą młodzież wprowadza w świat barw.

Ale to nie koniec powodów do dumy. Grupy młodsza i starsza triumfowały na Dolnośląskim Przeglądzie Form Teatralnych F-ART w Kłodzku oraz Dolnośląskim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych w Żarowie. Zdobyły m.in. nagrodę główną, nagrodę młodych i Grand Prix. Nie można pominąć także wyróżnień na polsko-czeskim festiwalu, który odbył się w Jeleniej Górze.

 

fot. użyczone

28 czerwca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica