Kultura

Szaniawski pamięta o „Renesansie”

 

 

Tablica upamiętniającą Teatr Żydowski „Renesans” zawisła na budynku wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonali Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Sabina Chrapek z wałbrzyskiego TSKŻ i Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha.

 

 

– Dzisiejsza rocznica zbiega się z 66. rocznicą powstania państwa Izrael. Ale dla nas, wałbrzyszan ważne jest, by pamiętać o tych, którzy przeżywszy Holocaust, przybyli do Wałbrzycha i tworzyli fundament miasta, wychodząc naprzeciw potrzebom jego mieszkańców. Kultura ma taką właściwość, że nawet w najtrudniejszych czasach jest człowiekowi niezbędna – mówił Krzysztof Kobielec z Teatru Dramatycznego w poniedziałek, 5 maja. Teatr „Renesans” działał od maja 1946 r. do stycznia 1949 r. Następnie przekształcił się w Dom Kultury im. Józefa Lewartowskiego. Po II wojnie światowej około 100 tysięcy ocalałych Żydów trafiło na Dolny Śląsk.

– Cieszę się z dzisiejszego dnia, bo inicjatywa, żeby przypomnieć, co społeczność żydowska tu zrobiła, świtała już wcześniej. Nawet ta nie bardzo wykształcona część społeczności miała nawyk funkcjonowania w obiegu kulturalnym. Chciałbym zorganizować na Dolnym Śląsku Dni Kultury Żydowskiej. Mam nadzieję, że kiedy będą się tu odbywać takie pozytywne inicjatywy, to będę częstszym gościem na starych śmieciach – mówi pochodzący z Wałbrzycha Artur Hofman. Uroczysty wieczór uświetnił koncert zespołu Klezmerado z gościnnym udziałem Emilii Hamerlik. Usłyszeliśmy m.in. „Hava Nagila”, „Taniec galicyjski”, „Rebekę”, „Mein Jidische Mame” czy utwory ze „Skrzypka na dachu”. Na koniec goście mogli spróbować tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej. Prawdziwy cymes!

 

 

Mamy tablice

W ostatnich latach w Wałbrzychu odsłonięto kilka tablic upamiętniających wybitne osobowości związane z naszym miastem. Na budynku Biblioteki pod Atlantami znajduje się tablica poświęcona Marianowi Jachimowiczowi, znakomitemu poecie. Na ulicy Słowackiego 23 możemy podziwiać tablicę Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, świetnego kompozytora i pianisty jazzowego. Na Urzędzie Stanu Cywilnego na Kopernika 2 znajduje się tablica poświęcona Mirze Kubasińkiej i Tadeuszowi Nalepie. W 1964 r. artyści wzięli w naszym mieście ślub.

17 maja 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica