Kultura

Wystawa ekslibrisów Henryka Grajka

 

13 stycznia minęła dziesiąta rocznica śmierci boguszowskiego artysty Henryka Grajka. Zajmował się malarstwem, grafiką, przede wszystkim małą formą graficzną w postaci znaków książkowych, tzw. ekslibrisów.

 

 

 

 

Henryk Grajek urodził się 12 marca 1940 roku w Somain we Francji, w rodzinie górniczej. Po zakończeniu II wojny światowej jego rodzina, podobnie jak wiele innych, zdecydowała się na powrót do wyzwolonej Ojczyzny i wraz z innymi reemigrantami zamieszkała na stałe w Boguszowie – Gorcach. Z tym miastem artysta związał swoje życie. Mówił zawsze, że „pędzi żywot człowieka poczciwego w Bożej Górze”. Tu zmarł 13 stycznia 2003 roku.

– Był Grajek uznanym twórcą. Trzeba powiedzieć, że cała jego twórczość była odzwierciedleniem przeżyć artystycznych i w pełni dojrzałych przemyśleń warsztatowych. Był bowiem artystą w całym tego słowa znaczeniu, miał własne widzenie świata i osobliwą fascynację życiem. Każdy z jego ekslibrisów jest inny i każdy urzeka swą formą wypowiedzi. Jedne są spokojne, zrównoważone, a inne ostre i atakujące, wydzierające się z określonych ram ryciny.

Graficzne cudeńka Heńka Grajka zawojowały świat. Często mówił: „Moje miniatury graficzne wędrują po obu półkulach i znalazły się w zbiorach muzealnych, bibliotecznych i prywatnych na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Afryki”. I tak było – wspomina przyjaciel nieżyjącego plastyka, organizator życia artystycznego na pograniczu Henryk Hnatiuk.

Dorobek artystyczny Henryka Grajka to m.in. udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami, a także wystawy indywidualne m.in. w Woroneżu, Warszawie i Krakowie. Za swoje grafiki i ekslibrisy uzyskał łącznie 25 nagród, wyróżnień i medali.

– Henio Grajek był aktywnym członkiem Polsko – Czeskiego Klubu Artystycznego „ART.STUDIO” w Mieroszowie – dodaje Henryk Hnatiuk, szef tego klubu.

Przed wieloma laty artysta współpracował także jako grafik z naszą redakcją.

Z okazji 10 rocznicy śmierci boguszowskiego artysty Henryk Hnatiuk przygotowuje dużą wystawę jego prac – ekslibrisów i małych form graficznych oraz dokumentów potwierdzających dorobek i osiągnięcia plastyka. Wystawa zostanie otwarta 15 lutego o godz. 17.00 w galerii Mieroszowskiego Centrum Kultury. Podczas wernisażu zostanie pokazany 30-minutowy film prezentujący postać nieżyjącego artysty zrobiony na podstawie dokumentów z archiwum Henryka Hnatiuka.

 

fot. użyczone

23 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica