Kultura, Polecamy

Abstrakcyjnie o Wałbrzychu

Na początku lipca rozpoczął się projekt edukacji kulturalno–artystycznej Kropka i Kreska organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Akademii Doktora Korczaka.

Celem projektu jest rozwój i edukacja dzieci poprzez zaangażowanie w działania artystyczne, nadawanie im wysokiej rangi i ukazywanie szerszej publiczności. Partnerem wałbrzyskiej edycji jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
W ramach warsztatów plastyczno-filmowych grupy dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (8-10 lat oraz 11-12 lat), pod kierunkiem edukatorów i filmowców, zrealizowały w instytucjach kultury na Dolnym Śląsku krótkometrażowe filmy abstrakcyjne w oparciu o lokalne techniki rzemieślnicze budujące od dziesięcioleci tożsamość regionu.
Pierwsze warsztaty w Starej Kopalni odbyły się 2 lipca – na początku zajęcia integracyjne, w trakcie których dzieci dobrze się poznały pracując zarówno w parach, jak i grupowo. Następnie uczestnicy zapoznali się z terminem „abstrakcji” nie tylko poprzez zabawę, ale również przez wykład.
Zaledwie dwa dni później odbyły się zajęcia tematyczne dla obu grup, podczas których powstały wstępne scenariusze.
W miniony piątek obie grupy realizowały swoje scenariusze. W przypadku grupy młodszej była to animacja poklatkowa o tematyce abstrakcyjnej z wykorzystaniem masy szamotowej oraz barwionej masy lejnej nawiązującej do ceramicznych tradycji regionu. Z kolei grupa starsza stworzyła abstrakcyjną animację poklatkową z wykorzystaniem węgla nawiązując do górnictwa, przemysłu i techniki.

Jak mówi kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek:
– Tytułowe kropka i kreska dość mocna wyznaczyły nam kierunek, który obraliśmy w tym projekcie. W naszej interpretacji znaki graficzne, jakimi są kropka i kreska to przeciwieństwa, tak jak: ciepły, zimny; duży, mały; ładny, brzydki. Już na pierwszym spotkaniu staraliśmy się zrozumieć pojęcie abstrakcji.

– Głównym bohaterem stworzonych animacji była porcelana i węgiel, białe i czarne złoto Wałbrzycha. Oba materiały kojarzące się z tradycjami naszego regionu i świetnie nadają się do budowania form i faktur abstrakcyjnych. W miniony piątek odwiedziła nas profesjonalna ekipa filmowa, która pomogła w kwestiach technicznych. Na efekt końcowy będziemy czekać z niecierpliwością – podsumowuje działania dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
Premiera filmów odbędzie się 4 października br. na Międzynarodowym Festiwalu Punto y Raya JUNIOR 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Festiwal dedykowany jest dzieciom, a program Festiwalu przewiduje międzynarodowy konkurs abstrakcyjnych filmów autorstwa dzieci ocenianych przez dziecięce jury, pokazy filmowe, dziecięce występy audiowizualne, wystawę prac audiowizualnych, spotkania dla dzieci z artystami oraz bardzo szeroki program edukacyjny.
Mamy nadzieję, że prace młodych wałbrzyszan zostaną docenione podczas festiwalu.
red
Foto (Stara Kopalnia)

18 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica