Kultura, Polecamy

Czy uda się polecieć na Marsa?

Dwie ciekawe propozycje na nadchodzący weekend ma dla widzów Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. W Szaniawskim zobaczymy opowieść o czterech astronautkach planujących lot w kosmos i historię ludzkości od Genesis do Apokalipsy.  

„Po nas choćby kosmos”

Pokazy popremierowe!

Tekst: Sibylle Berg

Reżyseria: Paweł Świątek

Przekład: Iwona Nowacka

Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur

Obsada: Karolina Bruchnicka, Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk Joanna Łaganowska, Czesław Skwarek.

„Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg jest opowieścią o wyprawie na Marsa, do której przygotowują się uczestniczki specjalnego programu kolonizacyjnego. Scena kameralna „Szaniawskiego” zmienia się w kosmodrom, gdzie cztery przyszłe astronautki pakują swój ziemski dobytek do rakiety. Wśród uczestniczek kosmicznego wyścigu pojawiają się nowe aktorskie twarze Teatru Dramatycznego: Karolina Bruchnicka i Dorota Furmaniuk oraz znani wałbrzyskiej publiczności: Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska i Czesław Skwarek.

Ale czy uda się polecieć na Marsa, jeśli jedyne co mamy w zanadrzu to bujna wyobraźnia?

Czy bohaterowie spektaklu odnajdą idealnego partnera, z którym na Marsie spędzą ostatnie dni życia? Czy, jak na millenialsów przystało, skupieni na ekranach swoich smartfonów, przegapią szansę na szczęście?

Sibylle Berg roztacza przykrą wizję przyszłości Europy, zdominowanej przez populizm i faszyzm. Tekst jest oskarżeniem, które autorka kieruje do pokolenia ludzi urodzonych między 1980 a 2000 rokiem (do tzw. pokolenia millenialsów) o to, że skupieni nad własną wygodą i „indywidualizmem” dopuścili do zniszczenia wartości demokratycznych. Paweł Świątek, reżyser millenials, odpowiada na to oskarżenie w bolesny, ale i humorystyczny sposób. Sięga w spektaklu po ludową formę, aby obnażyć pustkę populistycznych gestów.

Prawa autorskie Sibylle Berg do sztuki reprezentuje Agencja ADiT.

Spektakl powstał w ramach „Z ogniem w głowie 3” Polsko-Niemieckie Spotkania z Teatrem dla Młodzieży.

Pokazy popremierowe

23 listopada / godz. 19:00 / scena kameralna

24 listopada / godz. 20:00 / scena kameralna

25 listopada / godz. 20:00 / scena kameralna

„Ausgang”

Tekst, dramaturgia: Magda Koryntczyk

Reżyseria, scenografia: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Filip Kaniecki

Ruch: Michał Przybyła

Obsada: Angelika Cegielska, Sara Celler-Jezierska,, Włodzimierz Dyła [g], Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Irena Sierakowska, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn, Irena Wójcik + statyści: Ryszard Godlewski, Oliwia Gruca, Agnieszka Małecka, Magdalena Małowska, Patryk Lech, Elżbieta Sejda, Róża Sochan, Zbigniew Sowiński, Hubert Wasilewicz

„Ausgang” to inspirowana ikonografią komiksu wszechczasów – „Mausem” Arta Spiegelmana – alternatywna Biblia – czyli historia ludzkości od Genesis do Apokalipsy, leksykon przemocy dla początkujących i średniozaawansowanych, przestroga przed milczeniem wobec niegodziwości i wezwanie do odpowiedzialności za świat, który tworzymy. Spektakl w niezwykłej, wizualnej formie, który w paradoksalny, precyzyjny i zabawny sposób dotyka wciąż nieprzepracowanych rozdziałów w historii człowieka.

Po raz pierwszy w roli reżysera – uznany scenograf Mirek Kaczmarek!

24 listopada / godz. 18:00 / duża scena

25 listopada / godz. 18:00 / duża scena

Informacja i rezerwacja biletów: Biuro współpracy z publicznością, tel. 74 648 83 01 (do 03); www.teatr.walbrzych.pl/bilety/

Fot. użyczone/Natalia Kabanow

23 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica