Aktualności

Jakie zabytki wyremontują w tym roku?

Najważniejszy w tym roku będzie kolejny etap remontu zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Również wszystkie pozostałe działania mają ogromny wpływ na ratowanie substancji zabytkowej naszego miasta i regionu.

Potrzeby w rejonie podległym Delegaturze w Wałbrzychu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, czyli na obszarze byłego województwa wałbrzyskiego (powiaty wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, kłodzki i ząbkowicki) są ogromne. Środków jest zawsze zbyt mało. O dofinansowanie prac w obiektach znajdujących się na liście zabytków lub w rejestrze starają się ich właściciele. Konserwator zabytków uczestniczy w procedurach uzgadniania warunków remontów.

W tym roku przeprowadzony zostanie kolejny etap rewitalizacji i konserwacji Zamku Grodno.

Właścicielem zamku w 2009 roku stała się gmina Walim. Wtedy powstała koncepcja remontów i udostępnienia obiektu, która oszacowała koszty wszystkich prac na 27 milionów złotych. Będzie realizowana etapami przez wiele lat.

– Od 2009 roku koszty wykonanych remontów wyniosły 1 milion 900 tysięcy złotych, dotacja z ministerstwa kultury i od marszałka województwa wyniosła łącznie 970 tysięcy zł – informuje wójt gminy Walim Adam Hausman. – Co roku realizowane jest inne zadanie. W bieżącym roku zaplanowany jest remont baszty i kaplicy z przywróceniem jej funkcji. Łączny koszt wynosi 400 tysięcy zł, dotacja z ministerstwa kultury wynosi 200 tysięcy złotych – informuje wójt Hausman.

Mimo remontu zamek można zwiedzać każdego dnia tygodnia.

– W kolejnym etapie konieczne jest doprowadzenie kanalizacji do zamku. Jesteśmy po rozmowach z Caritas, które jest właścicielem działki poniżej i uzgodniliśmy wspólną budowę małej oczyszczalni ścieków i pociągnięcie kanalizacji. Jesteśmy na etapie projektów – wyjaśnia Adam Hausman.

– W Wałbrzychu przed nami duży remont konserwacyjny dachu w części barokowej zamku Książ z przywróceniem pierwotnego pokrycia, tzn. dachówki ceramicznej – informuje Maria Ptak, nowa szefowa Delegatury w Wałbrzychu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Remontowane będzie także mauzoleum w parku książańskim. To pierwszy etap prac, w ramach którego wykonane zostanie zabezpieczenie techniczne tego obiektu. To bardzo ważny etap, bo ochroniona zostaje tkanka zabytku – wyjaśnia.

Pieniądze na remonty w zamku Książ i otoczeniu pochodzą z ministerstwa kultury i od urzędu marszałkowskiego. Brakujące środki pochodzą z budżetu zamku i budżetu miasta.

– Wykonany zostanie także dach na muzeum miejskim, czyli pałacu Albertich. Poza tym mamy bardzo dużo uzgodnień remontów elewacji kamienic w Wałbrzychu. Na ogół są to prace kontynuowane w tym roku – informuje szefowa delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Zaplanowana jest też rewitalizacja i zagospodarowanie placu Magistrackiego. Uzgodniona została dokumentacja. Podobnie zagospodarowany zostanie teren wokół ulicy Rycerskiej, w kwadracie ulic Limanowskiego – Kilińskiego – głównie pod miejsca postojowe oraz stworzona zostanie ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkowa – mówi Maria Ptak.

Uzgodnione są także rozbiórki budynków w mieście, jest ich bardzo dużo. Budynki te są w bardzo złym stanie technicznym, od wielu lat nieużywane i o słabych wartościach zabytkowych.

W Starych Bogaczowicach remontowana będzie wieża kościoła parafialnego.

 

FOT. RAFAŁ PALACZ

W tym roku przeprowadzony zostanie kolejny etap rewitalizacji i konserwacji Zamku Grodno

20 czerwca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica