Aktualności, Polecamy

Dolny Śląsk stawia na „zielone” przedszkola

Nowoczesne, ekologiczne i tanie w utrzymaniu – takie są nowe przedszkola z oddziałami żłobkowymi, które powstały w Strzegomiu i Pieszycach. Budowę placówek dofinansował samorząd województwa dolnośląskiego, przekazując na ten cel w sumie 14,5 mln zł.

Oba przedszkola są naprawdę wyjątkowe, bo zostały zaprojektowane jako obiekty demonstracyjne. Oznacza to, że dzięki zastosowanym technologiom, budynki będą cechować się bardzo małym zapotrzebowaniem na energię oraz niskimi kosztami eksploatacji.
− Budowa tych placówek jest dla nas podwójnym sukcesem. Po pierwsze, rodzice ze Strzegomia i Pieszyc zyskali świetnie wyposażone i bezpieczne miejsca, w których ze spokojem mogą zostawić swoje dzieci. Po drugie, obie inwestycje powstały z myślą o środowisku, wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych i są tanie w utrzymaniu – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Nowa placówka w Strzegomiu, która została wybudowana przy ul. Kościuszki, może przyjąć 100 przedszkolaków i 50 maluchów do oddziału żłobkowego. Cały obiekt posiada sześć sal dla dzieci, dużą salę wielofunkcyjną, salę zabaw, szatnię, kuchnię, gabinet pielęgniarki i logopedy oraz pomieszczenia biurowe. W ramach inwestycji na terenie przedszkola powstały także trzy place zabaw, zjeżdżalnie terenowe oraz kilka innych atrakcji dla dzieci. To wszystko
na powierzchni ponad 1900 m2. Budynek wyposażony jest w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną produkującą prąd. Cała inwestycja kosztowała ponad 16 mln zł, z czego około 10 mln zł zostało przekazane przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Natomiast drugi obiekt, który powstał w Pieszycach, jest większy. Może pomieścić 200 przedszkolaków i 50 dzieci w wieku żłobkowym. Maluchy mają tu do dyspozycji wielką salę wielofunkcyjną oraz plac zabaw. Powstała również w pełni wyposażona kuchnia i parking dla 60 samochodów. Bardzo ciekawym pomysłem było utworzenie tzw. zielonego tarasu na dachu budynku. Dzięki temu dzieci przebywają więcej na świeżym powietrzu i mają kontakt z naturą. Mogą tu uprawiać warzywa oraz uczą się wpływu zdrowego odżywiania na funkcjonowanie organizmu. Przedszkole w Pieszycach również wyposażone jest w panele słoneczne
i ekologiczne pompy ciepła. Wartość całej inwestycji to ponad 9,5 mln zł, a kwota dofinansowania ze środków unijnych to prawie 4,5 mln zł.
Fot. użyczone (UMWD)

6 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica