Aktualności

Kraina Nietoperzy jest tutaj

 

 

Jak wygląda sekretne życie nietoperzy? Dlaczego niektórzy ludzie się ich boją? Czy popkultura woli Batmana czy Draculę? Ile gatunków nietoperzy żyje na Ziemi Wałbrzyskiej? Odpowiedzi na te pytania mogli znaleźć uczestnicy konferencji „Nietoperze i ludzie”k. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TREK we współpracy z PWSZ w Wałbrzychu i Uniwersytetem Wrocławskiem.

 

 

 

Wydarzenie jest jednym z elementów projektu „Kraina nietoperzy”, który za cel stawia sobie stworzenie produktu turystyki przyrodniczej Ziemi Wałbrzyskiej. Patronat medialny nad projektem objął „Tygodnik Wałbrzyski”

Szymon Głogowski, prezes stowarzyszenia TREK podsumował dotychczasowe działania związane z „Krainą nietoperzy”. Wśród nich wymienił m.in. powstanie pięciu Lokalnych Grup Przyrodniczych, opracowanie przewodnika z mapą i gier terenowych, cykl zajęć pilotażowych dla 10 szkół, warsztaty dla nauczycieli, organizację konkursu plastycznego „Nietoperek” i wystawy (od 7 grudnia można wejść na FB stowarzyszenia i głosować na prace on-line). Kolejnym etapem będzie powołanie grup partnerskich.- Celem projektu jest zmiana wizerunku Ziemi Wałbrzyskiej. Jest ona najczęściej odbierana w szarych kolorach. W naszym projekcie chcemy zmienić ten wizerunek na kolor zielony, aby pokazać, że wokół Wałbrzycha i w nim samym jest tyle zieleni i dzikiej przyrody, że warto tu przyjechać – mówi Szymon Głogowski.

Dzięki wykładowi Piotra Zielińskiego, doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego poznaliśmy najciekawsze gatunki nietoperzy, zamieszkujące wałbrzyski powiat. Spośród 25 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce tylko 5 nie występuje tutaj. Atutami naszego regionu są sztolnie, kompleks Riese, stan starej zabudowy i ponadprzeciętna lesistość, bo nietoperze bardzo cenią takie warunki. Ostatnio w masywie Chełmca pojawił się nocek Alkatoe, najmniejszy europejski nocek. Jest on jeszcze wciąż słabo zbadany przez chiropterologów. Natomiast mieszkańcy Podzamcza mogą w październiku i listopadzie usłyszeć śpiewy godowe mroczka posrebrzanego. Z kolei nocek duży ma specyficzny sposób żerowania (nie żywi się owadami latającymi, ale chrząszczami biegaczowatymi i jako jedyny potrafi się odbić od ziemi jednym machnięciem skrzydeł do góry). – Mamy bogatą reprezentację chiropterofauny. Dbajmy o nią i cieszmy się razem z nią – zachęca Piotr Zieliński.

Posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska objęła projekt patronatem honorowym.

 

 

 

 

Finał konkursu plastycznego „Nietoperek on-line”

17 stycznia odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Nietoperek on-line”. Laureaci oraz organizatorzy przedsięwzięcia spotkali się w Biurze Poselskim Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, honorowego patrona konkursu.

W konkursie plastycznym „Nietoperek on-line” ocenianych było 646 prac dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych Ziemi Wałbrzyskiej. Przez ostatnich kilka tygodni odbywało się głosowanie internetowe poprzez portal Facebook, w którym wybrane zostały najlepsze prace. W głosowaniu udział wzięło ponad 1000 osób z całej Polski. Wybrano siedmiu laureatów konkursu, którzy zostali nagrodzeni podczas czwartkowego spotkania.

 

 

FOT. ALICJA ŚLIWA

Piotr Zieliński, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi wykład „Nietoperze Ziemi Wałbrzyskiej”

27 stycznia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica