Rekordowe walki kobiet

Przez trzy dni (od 2 do 4 grudnia) emocjonowaliśmy się 11 turniejem Czarny Bór Open w zapasach kobiet. Był to jednocześnie Puchar Polski seniorek. Na matach zanotowaliśmy rekordową frekwencję – 317 zawodniczek z 15 krajów.

cbo1_2016

Do małej miejscowości pod Wałbrzychem przyjechały zawodniczki z Austrii, Białorusi, Czech, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Francji, Włoch, Węgier, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwecji. Wystartowały też reprezentacje Polski juniorek i juniorek młodszych oraz ponad 20 polskich klubów. Tym samym nasza impreza okazała się największym turniejem w zapasach kobiet w Europie!

Dziewczęta rywalizowały w 3 kategoriach wiekowych – młodziczek, juniorek młodszych (kadetek) oraz seniorek. Wśród nich było wiele medalistek ME i Mś. Drużynowo zwyciężyła Białoruś, drugie miejsce zajęły Węgry, a trzecie Włochy. Polska znalazła się tuż za podium, na 4 miejscu. Jedyny medal dla naszego regionu – srebrny w grupie wiekowej młodziczek – wywalczyła Aleksandra Lewczyńska z Herosa Czarny Bór w kat. 37 kg.

Najliczniej obsadzoną kategorią była waga 56 kg w grupie wiekowej kadetek – zmagało się w niej 27 zapaśniczek, z czego jedynie 7 to były Polki. Dodajmy jeszcze, że po raz pierwszy organizatorzy uruchomili internetowy przekaz video. Cały turniej można było śledzić na żywo w Internecie, z każdego miejsca na świecie.

Tymczasem zaraz po zawodach Czarny Bór Open kilka ekip przeniosło się do Aqua-Zdroju, aby wziąć udział w międzynarodowym zgrupowaniu, które odbywało się pod nazwą 2 Euro Camp. Pierwszy z takich obozów odbył się w niemieckim Freiburgu pod koniec października, a ten wałbrzyski potrwał kilka dni – od 4 do 9 grudnia. W Aqua-Zdroju trenowała polska kadra narodowa juniorek i kadetek, reprezentacje Austrii, Niemiec, Finlandii, Włoch i Szwecji oraz zawodniczki z Wałbrzycha i Czarnego Boru. Podczas zgrupowania odbył się mecz Polska – Reszta Europy, który zakończył się zwycięstwem gości 6:5. Walki dla Reszty Europy wygrały Taru Vainionpaa i Janika Vakkila z Finlandii, Niemka Johanna Meier oraz Włoszki: Emanuela Liuzzi, Elena Esposito oraz Arianna Carieri. Punkty dla Polski wywalczyła m.in. Aleksandra Lewczyńska (Heros Czarny Bór).