Kultura

„Śnienie” Kazimierza Starościaka

 

W Muzeum w Wałbrzychu oglądamy dużą, przekrojową wystawę malarską – Kazimierza Starościaka – jednego z najbardziej znanych i cenionych wałbrzyskich twórców profesjonalnych zamieszkałych w tym mieście. Ekspozycję tworzy 55 prac malarskich, powstałych na przestrzeni ostatnich 50 lat, które artysta spędził w naszym mieście. Wystawa została opatrzona tytułem Śnienie”, a jej uroczystego otwarcia z udziałem autora, dokonano w poniedziałek 18 czerwca. Wystawa potrwa do końca wakacji.

 

 

 

Kazimierz Starościak, skończył w tym roku 80 lat. Ma na swoim koncie ogromny dorobek malarski. Jego obrazy można spotkać w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych w tym Muzeum Watykańskim. Trafiły też do kolekcji współczesnego malarstwa Muzeum w Wałbrzychu i Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”.

Obrazy Starościaka były pokazywane na ponad 20 wystawach indywidualnych i blisko 25 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Artysta jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym szczególnie cenionej nagrody regionalnej „Turnieju o Złotą Lampkę Górniczą”- w dziedzinie plastyki.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy – czym dla niego jest twórczość malarska i jaka jest tematyka, ku której się skłaniał przez całe życie Kazimierz Starościak, który w tym roku skończył 80 lat i ma za sobą ponad 50 lat pracy twórczej mówił: – W moim malarstwie nie ma drastycznych scen. To nie leży w mojej naturze

 

fot. Ryszard Wyszyński

 

 

 

Kazimierz Starościak urodził się 4 marca 1932 roku we wsi Hłomcza koło Mrzygłodu nad Sanem. Karierę artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych Krakowie, później kontynuował ją na wydziale rzeźby w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1954 r. Przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1959 r. Ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Edwarda Kokoszki. Rok później, za namową przyjaciela Jana Gromady, przyjechał do Wałbrzycha, gdzie rozpoczął aktywną działalność kulturalną i społeczną. Pierwsze lata pobytu na Dolnym Śląsku poświęcił pracy pedagogicznej,ucząc historii sztuki w szkołach średnich oraz organizując lokalne środowisko plastyczne. Od 1960 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym w latach 1975-76 pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału ZPAP w Wałbrzychu. Od wielu lat prowadzi amatorską Grupę malarską MAL Amat.

 

3 lipca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica