Kultura, Polecamy

Teatr w Walimiu zaprasza

Już w ten piątek (10 lutego) w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu pokazane zostaną dwa spektakle Towarzystwa Kultury Czynnej. Sztuki zostaną wystawione jedna po drugiej, początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny, organizatorzy zapraszają dorosłych i młodzież!

byc_u_siebie

„Być u siebie” to spektakl zrealizowany na podstawie wspomnień Niemców pozostałych w Polsce po 1945 roku.

Reżyseria, scenografia: Jerzy Welter

Scenariusz: Aleksandra Kugacz, Jerzy Welter

Występuje: Aleksandra Kugacz

Jak długo trwał proces wymiany ludności, jak długo Polacy i Niemcy mieszkali wspólnie, często pod jednym dachem? Jak układały się w tym czasie ich wzajemne relacje? Jak przebiegała podróż Niemców do przyszłych miejsc zamieszkania? I wreszcie – kiedy Niemcy opuścili swoje dotychczasowe siedziby?
W poszukiwaniu materiału do spektaklu realizatorzy rozmawiali z wieloma osobami, których przodkowie byli Niemcami i postanowili zostać w Polsce. Przy tworzeniu spektaklu nie skupiali się na problemie słuszności czy niesłuszności wysiedleń. To zostało omówione gdzie indziej – w wielu książkach, artykułach prasowych, dyskusjach. Próbowali spojrzeć na ten czas oczami cywilnych Niemców, którzy wówczas całkowicie poddali się wyrokom historii i skupili na praktycznej stronie przesiedleń. Doznali przy tym skrajnych trudności, z wieloma wypadkami śmierci włącznie.
Praktyczna strona przesiedleń wpisuje się w bardziej uniwersalny współczesny dyskurs dotyczący migracji i związanej z nim tożsamości emigrantów i kolejnych pokoleń – co to znaczy „być u siebie”.
Produkcja – Towarzystwo Kultury Czynnej
Spektakl powstał podczas realizacji projektu „Nad rzeką czasu” dofinansowywanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Faszystowska Mać” to spektakl na podstawie wspomnień mieszkańca Walimia Wojciecha Szczeciniaka spisanych przez wnuka – Łukasza Kazka.

Scenariusz, reżyseria: Jerzy Welter

Scenografia, muzyka: Piotr Rogaliński

Wykonanie: Piotr Rogaliński

Rok 1945. Przez Dolny Śląsk przetoczyła się II wojna światowa. Teraz nastąpi niemal całkowita wymiana ludności. Tylko nieliczni dotychczasowi mieszkańcy tu pozostaną. Przesiedlenia – Niemcy wyjadą, Polacy przyjadą. Ziemie Odzyskane. Tyle wiemy z lekcji historii. Szczegóły zostały przez minione dziesięciolecia wymiecione ze zbiorowej świadomości. Nie pamiętamy, jak to się odbyło, ile czasu trwało. Nie wiemy, jak dotknęło to pojedynczych osób – ile krzywd i ile radości doznali pojedynczy ludzie?

Wspomnienia Wojciecha Szczeciniaka, spisane przez jego wnuka Łukasza Kazka, dotyczą czasu II wojny światowej. Ukazują dramatyczne przeżycia związane z ucieczką z wywózki na roboty do III Rzeszy, osadzeniem w Auschwitz-Birkenau i ponowną wywózką na roboty. Przywołują jednak przede wszystkim czas osiedlania się Polaków na Dolnym Śląsku w latach 1945-1947.
Produkcja – Towarzystwo Kultury Czynnej
www.kulturaczynna.pl.
Monodram powstał w ramach programu „Nad rzeką czasu” dofinansowywanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

9 lutego 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica