Aktualności, Polecamy

W Brukseli rozmawiali o terenach pokopalnianych na Dolnym Śląsku

Już po raz piąty przedstawiciele kilkudziesięciu unijnych regionów górniczych spotkali się w Brukseli, by rozmawiać o planach transformacji gospodarczej obszarów, które kiedyś opierały się na wydobyciu węgla, a dziś wymagają wielowymiarowej rewitalizacji. Na forum Unii Dolny Śląsk reprezentował wicemarszałek Marcin Gwóźdź oraz samorządowcy z Nowej Rudy, Jedliny-Zdrój i Wałbrzycha, którzy przedstawili konkretne projekty dla swoich miejscowości.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że na terenie Unii jest obecnie 41 regionów węglowych, które już są lub będą dotknięte konsekwencjami transformacji energetycznej, m.in. utratą miejsc pracy czy zdegradowaniem terenu.
– By nie pozostawić ich samym sobie i zminimalizować negatywne skutki przechodzenia z gospodarki opartej na paliwach kopalnych na gospodarkę bardziej zrównoważoną, Komisja uruchomiła Platformę dla Regionów Węglowych w Procesie Transformacji. Jej uczestnicy mają okazję do omówienia i porównania swoich zamierzeń transformacyjnych, możliwości finansowania i zapoznania się ze zrealizowanymi już przedsięwzięciami, które przyniosły pozytywny efekt – mówi wicemarszałek Marcin Gwóźdź.
Jednym z filarów platformy są tzw. Grupy Krajowe, w ramach których poszczególne państwa wypracowują z ekspertami Komisji możliwości finansowania i określają szanse naborów konkretnych pomysłów. Przedstawiciele samorządów z Dolnego Śląska zaprezentowali pięć projektów: rewitalizację obszaru pogórniczego przy ul. Obozowej w Nowej Rudzie, rewitalizację miejskich terenów pogórniczych w gminie Jedlina-Zdrój, zagospodarowanie pokopalnianej hałdy w Jugowie, Strefa Inteligentnych Technologii Surowcowych (SITS) oraz inicjatywa wykorzystania hałd węglowych do celów energetycznych w regionie wałbrzyskim.
W ramach nowego budżetu Unii Europejskiej planowane jest uruchomienie funduszu na wsparcie regionów górniczych w kwocie blisko 5 mld euro. Pieniądze te mają być przeznaczone na stworzenie nowych miejsc pracy, inwestycje na terenach pokopalnianych, poprawę jakości powietrza, rozwój zielonych źródeł energii i rewitalizację przestrzeni miast.
Fot. użyczone (UMWD)

7 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica