Kultura, Polecamy

Zobacz za darmo mauzoleum w Książu

Tylko do końca roku można bezpłatnie zwiedzać odnowiony grobowiec rodziny Hochbergów, który znajduje się w parku (ok. 700 m od zamku), w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu głównego. Akcja rozpoczęła się w niedzielę, 17grudnia i potrwa do 31 grudnia tego roju. W tym okresie wstęp z przewodnikiem jest bezpłatny! To jedyna taka okazja!

W ostatnich latach przeprowadzono renowację Mauzoleum Hochbergów, w którym można teraz podziwiać odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ po rozbudowie barokowej (z czterech stron świata), a także podziemną kryptę, która robi niesamowite wrażenie.

Umiejscowione na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce, przy południowej bramie parku dzisiejsze mauzoleum wybudowane zostało w 1734 roku. Pierwotnie nazywane było Pawilonem Letnim i pełniło funkcję tzw. belwederu – miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza. Do dzisiaj zdobią je stiukowa dekoracja ścienna oraz malowidła sklepienne przedstawiające Zamek Książ z czterech stron świata. W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę.

Jako pierwsza w mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum księżną oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Według jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.

Obecnie w ,auzoleum znajdują się 4 puste sarkofagi – 3 duże, połączone ze sobą (w których leżał Jan Henryk XI, a po dwóch stronach jego żony) oraz jeden malutki, należący do córeczki Daisy.

Na koniec kilka ważnych informacji. Akcja bezpłatnego zwiedzania mauzoleum rozpoczęła się 17 grudnia i potrwa do końca roku. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w języku polskim i trwa ok. 20 minut. Wejścia grup są co pół godziny: w weekendy od godz. 11:00 do godz.16:30 (ostatnie wejście z przewodnikiem), w dni robocze: od 11:00 do 15:30 (ostatnie wejście z przewodnikiem), za wyjątkiem 24 grudnia – wejścia co 30 minut od 11:00 do 13:30 (ostatnie wejście) i 31 grudnia – wejścia co 30 minut od 11:00 do 13:30 (ostatnie wejście). W przypadku pytań można kontaktować się z Punktem Obsługi Klienta (74 66 43 834 lub zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl). Mauzoleum Hochbergów znajduje się ok. 700 m od zamku Książ, 9 min. pieszo, w bezpośrednim sąsiedztwie strzeżonego parkingu głównego,  gdzie polecamy zostawić samochód. Informacje parkingowe oraz dojazdowe znajdują się na spod linkiem: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/kontakt#mapa-dojazdu.

Fot. użyczone (Zamek Książ)

 

18 grudnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica