Kultura, Polecamy

Bartas w Pretekście

Art Cafe „Pod Pretekstem” w Wałbrzychu serdecznie zaprasza w sobotę, 11 maja o godzinie 20:00 na koncert Bartasa Szymoniaka, artysty kreującego nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej – beatrock.

Beatrock to gatunek łączący elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów. Bartas Szymoniak jest absolwentem Wydziału Jazzu AM w Katowicach, laureatem „Idola”, byłym frontmanem grupy Sztywny Pal Azji (2008 – 2015). Marek Sierocki powiedział o nim, że tworzy nowy gatunek muzyki, tak samo napisał Onet.pl. Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.), a następnie zapętla na tzw. looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Tak powstają kompozycje artysty – człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista – Michał Parzymięso. Duet zagrał już ponad 200 koncertów, a każdy z nich to prawdziwe wydarzenie! Płyta „Alarm”, nagrana w taki właśnie sposób – jest pierwszą tego typu w Polsce, będącą jednocześnie ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów (wiersze A. Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego, T. Gajcego). Płyta obok „Powstania” Lao Che i „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym, zaliczana jest obecnie do najważniejszych w tej tematyce. Krążek nominowany został również do nagrody specjalnej „Strażnika Historii”. Podczas koncertu – usłyszymy zapewne legendarny utwór „Kocham Wolność” Chłopców z Placu Broni we własnej aranżacji artysty, którego premiera miała miejsce w 18. rocznicę śmierci Bogdana Łyszkiewicza – 23.06.2018 r. Utwór przez 13 tygodni znajdował się w czołówce listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, a przez ostatnie pół roku był najczęściej emitowanym coverem stacji Eska Rock. Jest pierwszym polskim utworem nagranym jedynie za pomocą beatboxu i gitary, który znalazł się na tej liście i dotarł tak wysoko! Obecnie artysta przygotowuje materiał na nowy album, którego premiera jesienią 2019 r. Bilety 35 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu. Ilość miejsc ograniczona. „Tygodnik Wałbrzyski” objął koncert patronatem.
Red. (ala)
Fot. użyczone/Milena Lenarczyk

9 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica