Kultura, Polecamy

Beksińscy w muzeum

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zaprasza na kolejny seans z cyklu „Muzealne Wieczory Filmowe”. W środę, 24 kwietnia o 16:30 spotkanie ze sztuką i życiorysem jednego z najsłynniejszych polskich artystów, czyli „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Akcja filmu „Ostatnia rodzina” zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice – Zdzisław i Zofia – mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie malarz próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Programie Trzecim, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie… „Ostatnia rodzina” to jeden z najgłośniejszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów ostatnich lat ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Andrzeja Seweryna jako Zdzisława, Aleksandry Koniecznej jako Zofii i Dawida Ogrodnika jako Tomasza. Jakub Popielecki, recenzent portalu „Filmweb” pisze: „Mogłoby się wydawać, że jak już opowiadać o Beksińskich, to w fantastycznej poetyce rodem z obrazów ojca albo z audycji radiowych syna. Matuszyński tymczasem pokazuje, że za każdym surrealistycznym krajobrazem i każdą gotycką maskaradą czai się zwykła codzienność – kto wie, czy nie bardziej przerażająca”. – Wybór filmów, na które chcemy państwa zapraszać aż do czerwca w każdą ostatnią środę miesiąca, nie jest przypadkowy. Pragniemy, aby spotkania w ramach „Muzealnych Wieczorów Filmowych” stały się nie tylko ucztą dla oczu, ale również dla duszy, ponieważ będziemy państwa zachęcać do dzielenia się spostrzeżeniami na temat filmu i artystów oraz ich twórczości – mówią organizatorzy. Dyskusję będzie moderował Marek Kwaśny. Ilość miejsc ograniczona, dlatego należy zapisywać się pod numerem telefonu 74 664 60 30.
Red. (ala)
Fot. użyczone/materiały prasowe

20 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica