Kultura, Polecamy

Chmurdalia, czyli latami o książkach

Dyskusyjny Klub Książki „Chmurdalia”, który działa w Multimedialnej Filii Bibliotecznej w Wałbrzychu, obchodził swoje 10 urodziny. Z tej okazji był pyszny tort, dużo miłych wspomnień i oczywiście ciekawe rozmowy o książkach.

Poniedziałkowa uroczystość była setnym spotkaniem DKK, a Klubowicze pochwalili się ponad setką przeczytanych do tej pory książek. – Mogę pokusić się o stwierdzenie, że stanowimy klubową rodzinę. Wszyscy się dobrze znamy i lubimy ze sobą spędzać czas. Pamiętam początki – każdy z nas obawiał się odezwać, bo nie wiedział, jak będzie odebrany. Dzisiaj bardzo fajnie nam się rozmawia nie tylko o literaturze, ale też o innych rzeczach – mówiła Magdalena Urbanek z MFB, opiekująca się Klubem.

Przez 10 lat gośćmi DKK „Chmurdalia” byli m.in. Izabela Sowa, Karina Obara, Robert Makłowicz, Grzegorz Miecugow, ks. Adam Boniecki, Cezary Harasimowicz i kilkakrotnie Joanna Bator, której tytuł powieści stał się nazwą DKK z Podzamcza. – Wspominając to, co ja zawdzięczam wszystkim spotkaniom autorskim tutaj, to myślę, że zawdzięczam najważniejszą rzecz dla mnie jako fanki literatury i czytelniczki, czyli moją przyjaźń z Joanną Bator. Jest ona dla mnie czymś bardzo cennym i najważniejszym w całej mojej zawodowej karierze – wyznała Krystyna Pieczonka, założycielka DKK. Podczas spotkania Klubowicze wymieniali lektury, które zrobiły na nich największe wrażenie. Oprócz beletrystyki wskazywali głównie reportaże. – We mnie największy ślad zostawiło choćby „186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki”. Człowiek żyje sobie w ciepełku, ciągle narzeka w komforcie i nagle staje przed kobietą, która musiała dokonywać takich wyborów, że na samą myśl ciarki mnie do dziś przechodzą. Pomyślałam wtedy: „Jaka ja jestem szczęśliwa!” – opowiadała pani Małgosia. Podczas świętowania nie zabrakło anegdot. – Kiedyś w Klubie była omawiana powieść Wiesława Myśliwskiego. Zachęcony opiniami postanowiłem mieć ją w domu. Poszedłem do księgarni i spytałem się młodej sprzedawczyni, gdzie znajdę „Traktat o łuskaniu fasoli”, a ona na to: „Tam z tyłu jest dział rolnictwa i obok dział ogrodnictwa” – wspominał ze śmiechem pan Józef. Kolejne spotkanie DKK „Chmurdalia” odbędzie się 25 lutego. Tym razem Klubowicze będą dzielić się wrażeniami po przeczytaniu „Krótkiej historii o długiej miłości” Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

6 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica