Aktualności, Polecamy

Dąbek przyjaźni z Litwy

Z jedynym koncertem wystąpił w Zamku Książ w Wałbrzychu chór mieszany Derme z Litwy. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbył się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė, która marzyła o odwiedzeniu dolnośląskiego zamku i przywiozła ze sobą 40 chórzystów oraz świeże drzewo z litewskich borów. Powodów przyjazdu do Książa było jednak więcej. Sejm Litwy ogłosił 2019 Rokiem Litwinów Świata, a w przededniu występu chóru w Wałbrzychu, gościł oficjalnie w Polsce nowy prezydent tego kraju.

-Przywieźliśmy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypomina wam o sąsiadach z Litwy. Koncert nazwaliśmy słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca”, bo od serca przywozimy sąsiadom z Polski naszą muzykę – wyjaśnia Dalia Kunevičienė. -Zamek Książ odwiedzają turyści z całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w roku ogłoszonym przez radę miejską Wałbrzycha Rokiem Europy w naszym mieście, przyjechali do nas Litwini i to z tak pięknymi, nie tylko muzycznymi prezentami. Żyjemy pod wspólnym europejskim niebem i łączy nas kilkusetletnia historia, a dąbek przyjaźni jest tego symbolem. Jesienią zostanie posadzony w książańskim parku – zadeklarowała publicznie prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
W Zamku Książ chór Derme wykonał utwory Grega Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe.
Chór został założony w styczniu 2012 roku przez troje entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku Derme obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.
Przez ostatnie 7 lat chór Derme dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.
W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Chór mieszany Derme jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.
W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Fot. użyczone (Zamek Książ)

26 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica