Derby zakończone pogromem

Często mecze dwóch zespołów z tego samego miasta lub regionu są bardzo zacięte. Tym razem było jednak inaczej. Koszykarze Górnika Trans.eu dominowali od początku i dosłownie zmietli z parkietu swoich rywali z Jeleniej Góry. Sudety doznały w hali Aqua-Zdroju prawdziwej klęski.

Gornik_Sudety

Gospodarze prowadzili od pierwszych akcji (4:0). W 6 min było 10:4 i zaczęło się powiększanie przewagi przez biało-niebieskich. Drużyna z Jeleniej Góry była tylko tłem dla dobrze dysponowanych tego dnia podopiecznych Arkadiusza Chlebdy. Koszykarze z Wałbrzycha grali zespołowo, w ofensywie cierpliwie szukali dogodnych pozycji do rzutów, wyprowadzali też skuteczne kontrataki. Właściwie po pierwszej ćwiartce było jasne, kto tego dnia zwycięży. W drugiej odsłonie na parkiecie pojawiło się kilku rezerwowych, ale nie miało to większego wpływu ani na płynność w grze ofensywnej, ani na „żelazną” postawę pod bronioną tablicą. Gracze spod Chełmca jeszcze powiększyli przewagę i mogli ze spokojną głową udać się do szatni.

Po dwóch kwartach gospodarze mieli ponad 50-procentową skutecznością rzutów z gry. Dodatkowo zdecydowanie wygrali walkę na tablicach. Górnicy zatrzymali rywali w defensywie, pozwolili Sudetom zdobyć tylko 17 oczek. Średnio to mniej niż punkt na minutę. Jeleniogórzanie w ciągu 20 min trafili zaledwie 6 rzutów z gry w tym jedną trójkę, więc o korzystnym wyniku mogli tylko pomarzyć. Po stronie wałbrzyszan z kolei do przerwy trafiało aż 8 koszykarzy. Nic więc dziwnego, że po dwóch kwartach prowadzili różnicą prawie 30 oczek (46:17).

Trzecia część była już dużo bardziej wyrównana od dwóch poprzednich. Gospodarze nie szarpali aż tak mocno w ataku, pozwolili też przeciwnikom na dużo więcej w ofensywie. Dlatego grano niemal punkt za punkt, a w końcowym rozrachunku tej ćwiartki zespół z Jeleniej Góry nawet minimalnie zwyciężył. Przed ostatnią częścią wszystko było jasne, więc podstawowi koszykarze Górnika usiedli na ławce rezerwowych, a trener Arkadiusz Chlebda posłał do boju młodzież, m.in. 15-letniego Mateusza Podejko. Młodzi zawodnicy biało-niebieskich spisali się bardzo dobrze, bo utrzymali wysoką przewagę.

Dzięki tej wygranej Górnicy zapewnili sobie drugie miejsce w tabeli swojej grupy II ligi przed kolejnym etapem sezonu.

Górnik Trans.eu Wałbrzych – Sudety Jelenia Góra 81:47 (27:9, 19:8, 18:15, 17:15)

Górnik Trans.eu: Niesobski 16, Ratajczak 14, Obarek 12, Wróbel 10, Glapiński 10, Kołaczyński 5, Bochenkiewicz 4, Rzeszowski 4, Krzymiński 3, Piros 3, Ciuruś 0, Podejko 0.