Kultura, Polecamy

Festiwal Kina Kobiet w Apollo

Kino Apollo w Wałbrzychu zaprasza 23 listopada na dwa specjalne pokazy. W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Kina Kobiet o godz. 18:00 obejrzymy „Boski porządek” reż. Petra Biondina Volpe, a o 21:00 „Solidarność według kobiet” reż. Marta Dzido i Piotr C. Śliwowski. Wstęp wolny.

28 listopada 2018 roku minie dokładnie 100 lat od uzyskania przez Polki praw wyborczych: tego dnia sto lat temu Tymczasowy Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, nadający czynne i bierne prawa wyborcze kobietom w Polsce. Dzięki temu Rzeczpospolita Polska stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie kobiety mogły brać udział w wyborach na takich samych zasadach jak mężczyźni.

Aby upamiętnić to ważne wydarzenie Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2018 – Rokiem Praw Kobiet. W związku z tym Odra-Film serdecznie zaprasza do kina Apollo na bezpłatne pokazy filmów. ,,Boski porządek” opowiada o tym, jak obywatelki Szwajcarii, jako ostatnie w Europie – w roku 1971 wywalczyły sobie prawa wyborcze. Jest to bardzo ciepła opowieść przede wszystkim o tym, jak ważna jest równość praw wszystkich osób, składających się na daną społeczność. Film był w tym roku szwajcarskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Solidarność według kobiet” to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku symbolicznej córki Solidarności. Festiwalowi towarzyszy mobilna wystawa „Niezwykłe Dolnoślązaczki”. Między seansami organizatorzy zapraszają na dyskusję związaną z problematyką festiwalu. Wejściówki na pokazy do odbioru w kasie kina. Projekt finansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Red. (ala)

Fot. użyczone/materiały prasowe

22 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica