Kultura, Polecamy

Kino środkowoeuropejskie a wolność

W zeszły wtorek rozpoczął się w Wałbrzychu Festiwal Kopalnia Filmów. W programie wyjątkowe filmy, spotkania z ciekawymi ludźmi, występy artystyczne i wystawa fotografii. To także szansa, by zastanowić się, jak dzisiaj rozumiemy patriotyzm. Słowem-kluczem tegorocznej edycji festiwalu jest „wolność”.

Festiwal potrwa do 17 listopada (poniżej dokładny program). Zawita również do Walimia i Wlenia. – Idea festiwalu jest ściśle powiązana ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wolność jest słowem bardzo szerokim. Mówimy wolność i myślimy o niepodległości, walce, poświęceniu, ojczyźnie. To są bardzo dobre skojarzenia. Warto jednak pamiętać, że wolność ma o wiele szersze znaczenie. Mówimy o wolności twórczej, słowa, gospodarczej. Erich Fromm mówił nawet o ucieczce od wolności. Tym drugim naszym kontekstem jest „state of mind”, czyli wolność jako stan umysłu – mówi Piotr Radecki, dyrektor programowy.

Duża część festiwalu jest poświęcona twórczości innych narodów – tych, które podobnie jak Polska, odzyskały w 1918 r. niepodległość. W programie znalazły się więc filmy ukraińskie („Chajtarma – Powrót”, „Donbas”), estońskie („Rodeo. Jak poskromić dziki kraj”, „Ahto – w pogoni za marzeniem”), czeskie („Jazda”, „Butelki zwrotne”). Twórcy festiwalu nie zapomnieli również o aspektach edukacyjnych filmów. Zaplanowali pokazy „Kamieni na szaniec” Roberta Glińskiego i „Dywizjonu 303” Denisa Delića dla młodzieży szkolnej oraz spotkania z występującymi w tych filmach artystami. Do Wałbrzycha przyjadą: Agnieszka Kunikowska, znana dubbingowa aktorka (jej głosem mówi Fiona ze „Shreka”); Marcel Sabat, który zagrał jedną z głównych ról w „Kamieniach na szaniec”; Paweł Pochwała, aktor i reżyser; Kazimierz Popławski, podróżnik i znawca Estonii. Podczas festiwalu zostaną również zorganizowane występy dwóch grup artystycznych: Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” i gości z Ukrainy, grupy artystycznej z Równego. Festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w Starej Kopalni, Bibliotece pod Atlantami, Multimedialnej Filii Bibliotecznej. Wstęp wolny.

Festiwal Kopalnia Filmów jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, organizowany pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wałbrzycha i we współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, Biblioteką „Pod Atlantami”.

Program Festiwalu Kopania Filmów

15.11 (czwartek) – Wali, Centrum Kultury i Turystyki

11.00 – „Kamienie na szaniec” (pokaz dla szkół);

13.30 – „Powstanie Warszawskie” (pokaz dla szkół);

17.00 – występ ukraińskiej grupy artystycznej z Rivne;

17.30 – „Powstanie Warszawskie”+ spotkanie z gośćmi specjalnymi

16.11 (piątek) – Wałbrzych

Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”

10.00 – „Kamienie na szaniec” + prelekcja i spotkanie z gościem (pokaz dla szkół);

12.30 – pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” + prelekcja i spotkanie z gościem (pokaz dla szkół);

18.30 – „Photo Associations – Freedom Edition” – otwarcie wystawy fotograficznej Michała „Korwina” Piotrowskiego + spotkanie z autorem

19.00 – „Chajtarma – Powrót” + spotkanie z gośćmi

Biblioteka „Pod Atlantami” Rynek

16.00 – „Jazda”

17.11 (sobota) – Wałbrzych

Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”

12.00 – „Ahto – w pogoni za marzeniami” i „OPTY-mista+ spotkanie z gośćmi;

15.00 – „Rodeo. Jak poskromić dziki kraj”+spotkanie z gościem;

18.00 – Gala Finałowa:

– występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”;

– występ grupy ukraińskiej;

– „Donbas”+ spotkanie z gośćmi

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

15 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica