Kultura, Polecamy

Teatr szeroko otwarty

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na sztukę dla wszystkich, oferuje scenę otwartą, a także teatr za grosze. W najbliższych dnia będzie w czym wybierać.

„Sztuka”

Yasmina Reza

przekł. Barbara Grzegorzewska

reżyseria: Łukasz Zaleski

projekt scenografii: Justyna Elminowska

muzyka i aranżacje: Kamil Tuszyński

reżyseria światła: Maciej Podstawny

obsada: Joanna Łaganowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek

Spektakl w ramach Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich.

Jedna z najmocniejszych komedii Yasminy Rezy. Spotkanie trojga przyjaciół zamienia się

w walkę na śmierć i życie. Wszystko przez dzieło sztuki, zakupione przez Serge’a – biały obraz w białe paski, obraz, którego wartości nie potrafią docenić pozostali. Zwłaszcza gdy już poznali jego cenę. O gustach podobno się nie dyskutuje, bo kiedy się zacznie… Ale o sztuce współczesnej i sztuce prowadzenia sporu dyskutować musimy.

Napisana jako połączenie traktatu filozoficznego i farsy „Sztuka” bawi i zadaje pytania

od prawie dwóch dekad, nie tracąc na aktualności. Lustro podstawione niższej klasie średniej Paryża, Londynu albo Wałbrzycha. Błyskotliwe, wnikliwe i autentycznie śmieszne studium kondycji przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa miejskiego.

11 maja 2018 / godz. 19:00 / Scena Kameralna

12 maja 2018 / godz. 19:00 / Scena Kameralna

„Ausgang” za grosze!

Teatr Dramatyczny im. Jerzego  Szaniawskiego w Wałbrzychu w ramach Dnia Teatru Publicznego 2018 i  towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 300 groszy”

13 maja, o godz. 18.00 prezentuje najnowszy spektakl „Szaniawskiego”!

„Ausgang”

tekst i dramaturgia: Magdalena Koryntczyk

reżyseria i scenografia: Mirek Kaczmarek

muzyka: Filip Kaniecki

ruch: Michał Przybyła

„Ausgang” to inspirowana ikonografią komiksu wszechczasów – „Mausem” Arta Spiegelmana – alternatywna Biblia – czyli historia ludzkości od Genesis do Apokalipsy, leksykon przemocy dla początkujących i średnio zaawansowanych, przestroga przed milczeniem wobec niegodziwości i wezwanie do odpowiedzialności za świat, który tworzymy. Spektakl w niezwykłej wizualnej formie, który w paradoksalny, precyzyjny

i zabawny sposób dotyka wciąż nieprzepracowanych rozdziałów w historii człowieka.

Po raz pierwszy w roli reżysera – uznany scenograf Mirek Kaczmarek!

Zapraszamy na popremierowy pokaz:

13 maja  2018 / niedziela / godz. 18.00 / Duża Scena

Cena biletu: tylko 300 groszy!

Bilety na spektakl za okrągłe 3 złote będzie można kupić w sobotę 12 maja 2018, od godz. 17.00 – wyłącznie na miejscu w kasie Teatru. Jedna osoba będzie mogła nabyć dwa bilety.

Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja „Bilet do teatru za 300 groszy” jest finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.dzienteatrupublicznego.pl, www.instytut-teatralny.pl.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota.

W tym roku kwota biletu nawiązuje do wyniku badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, którzy stwierdzili, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje. To fantastyczna wiadomość  dla organizatorów samorządów wszystkich szczebli – to dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją – tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/241825.html].

Wycieczka po teatrze. Zwiedź teatr – zobacz zmiany!

12 maja, o godz. 18.00 w ramach Dni otwartych Funduszy Europejskich.

W latach 2007 – 2011 korzystając ze środków unijnych Teatr przeprowadził gruntowną modernizację w ramach zadania inwestycyjnego „Modernizacja Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w  Wałbrzychu”. Teraz Teatr uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich, organizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, chwali się zmianami i zaprasza na wycieczkę! Zaprezentujemy nasz nowy wizerunek, wskażemy różnice, odsłonimy zmiany!  Zachęcamy: Przyjdźcie, zobaczcie metamorfozę Teatru.

Rezerwacja biletów: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

Więcej informacji: www.teatr.walbrzych.pl.

Fot. użyczone/Bartosz Maz

11 maja 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica