Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Stare Bogaczowice

Zrobią wielkie widowisko. Już wkrótce

W 210 rocznicę Bitwy pod Strugą władze Starych Bogaczowic i Szczawna, a także Pałacu Struga oraz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina zapraszają biwak historyczny. Zapowiada się wielkie widowisko z udziałem wielu rekonstruktorów z Polski, Czech i Niemiec. Weekend 12-14 maja warto sobie zarezerwować, by zobaczyć jak przebiegała ta słynna bitwa, zwiedzić obozowisko poszczególnych regimentów i zobaczyć przemarsz wojsk Szczawna.

biwak1

Organizatorzy zaplanowali na weekend 12-14 maja wiele atrakcji, a wśród nich m.in.: projekcja filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy, inscenizacja „Bitwy pod Strugą” na polach w sąsiedztwie pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej, wzdłuż drogi Struga-Szczawno Zdrój, prezentacja XIX-wiecznego obozu wojskowego, pokaz życia obozowego oraz zwiedzanie obozu regimentów przy Pałacu w Strudze, przemarsz regimentów ulicami Szczawna-Zdroju oraz uroczysty apel pod pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

W biwaku historycznym „Bitwa pod Strugą” swój udział zapowiedziały profesjonalne Grupy Rekonstrukcji Historycznej epoki napoleońskiej z Polski, Czech i Niemiec. Okres jaki obejmie biwak to lata 1806-1813. Kanwą wydarzenia w Strudze będzie potyczka z 15 maja 1807 roku na Czerwonym Wzgórzu.

Przypomnijmy, że w trakcie Wojen Napoleońskich, ich teatrem stał się również Dolny Śląsk. W maju 1807 roku przez te ziemie, wiódł także szlak bojowy oddziału polskich ułanów tzw. Legii Nadwiślańskiej, pod dowództwem mjr Piotra Świderskiego. Oddział w bardzo już nadwątlonym składzie, po długim marszu z Legnicy, zawitał 14 maja 1807 roku, na nocleg w Strzegomiu. Kapitan Fijałkowski wyruszył wieczorem z małym oddziałem po furaż i żywność do najbliższych wiosek. Na szosie spotkał niespodziewanie generała Charlesa Lefebvre-Desnouettes, w otoczeniu paru jeźdźców. Generał uradowany spotkaniem posiłków, wrócił z kapitanem do Strzegomia i zaalarmował odpoczywający oddział, o zbliżających się wojskach pruskich. W dwie godziny po wyjściu ułanów do Strzegomia wkroczył mjr Karl von Losthin ze swym wojskiem, jeńcami i taborami. Nie udało mu się zaskoczyć śpiących Polaków, a dodatkowo przybył mu nowy groźny przeciwnik – Francuzi. Pruski dowódca postanowił wycofać się w góry. Po krótkim odpoczynku, o 7 rano już 15 maja, wyruszył pośpiesznym marszem w kierunku Dobromierza. Tam rozpuścił część oddziałów i ruszył dalej, po górskich, krętych drogach. W Starych Bogaczowicach, doszła go wieść, że bez walki nie przedrze się do bezpiecznego schronienia w górach. Od strony Świebodzic i Wałbrzycha stali na jego drodze Francuzi i Polacy. Wczesnym rankiem tego dnia generał Lefebvre-Desnouettes pozbierał w Świdnicy wszystkie siły, jakie tylko mógł ściągnąć. W pobliżu Książa patrol ułanów dostrzegł ze wzgórza ciągnącą w dali kolumnę pruską na drodze ze Starych Bogaczowic do Strugi. Pospiesznym marszem oddziały francuskie dotarły na Czerwone Wzgórze, gdzie doszło do bitwy, której rekonstrukcję obejrzymy podczas zaplanowanego biwaku. W wyniku starcia wojska francusko-polskie, rozbiły całkowicie oddział wojsk pruskich. Do niewoli dostało się 800 żołnierzy pruskich i 30 oficerów. Liczba zabitych prusaków nie jest znana. Mogło to być nawet kilkaset zabitych i rannych osób. Zdobyto też cztery działa i cztery wozy z amunicją. Straty po stronie francuskiej nie są znane. Polaków zginęło kilkunastu, kilku zostało ciężko rannych. Okoliczne pagórki, gdzie doszło do starcia nazywane są „Czerwonym Wzgórzem”, a legenda tłumaczy nietypowy kolor gleby krwią żołnierzy przelaną na tych polach.

Źródło:

Tadeusz Kalicki – Legiony Polsko Włoskie na Dolnym Śląsku w czasie kampanii napoleońskiej

Tadeusz Kalicki – 200 rocznica bitwy na Czerwonych Błoniach pod Strugą

Dawid Golik – Dwie Bitwy pod Strugą

Jan Minkiewicz – Ułani Nadwiślańscy na Śląsku

Adolf Bajger – Bitwa pod Strugą

Opracowanie materiału źródłowego: ks. Zbigniew Bartosiewicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Strudze

Harmonogram Biwaku Historycznego „Bitwa pod Strugą”

12 maja (piątek)

12:00 Uroczystości pod Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej z udziałem pododdziału Wojska Polskiego, lokalnych władz oraz instytucji (apel, koncert orkiestry reprezentacji wojsk lądowych z Wrocławia, złożenie kwiatów pod pomnikiem). Organizatorem uroczystości jest Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju

20:30 Projekcja Filmu „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy, miejsce – Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

13 maja (sobota)

11:30 – 12:30 rekonstrukcja Bitwy pod Strugą, miejsce – pola pod Pomnikiem Ułanów

14:30 – 20:00 Zwiedzanie obozu rekonstruktorów, miejsce – teren Pałacu Struga

14 maja (niedziela)

10:00 msza święta, miejsce – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Szczawnie-Zdroju

11:00 przemarsz rekonstruktorów ulicami Szczawna-Zdroju

11:30 uroczyste zakończenie przemarszu w centrum Szczawna-Zdroju

Fot. użyczone (UG Stare Bogaczowice)

20 marca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica