Aglomeracja Wałbrzyska, Jedlina Zdrój, Polecamy

W Jedlince o artylerii

Wystawa poświęcona dziele Kazimierza Siemienowicza zainaugurowała cykl prezentujący w Pałacu Jedlinka dzieła zakupione poza granicami naszego kraju, a które związane są z Polską w rozmaity sposób. Serię zaplanowanych pokazów nazwano „Perfekcyjna Polonika – ważne dzieła kultury polskiej”.

Pasmo spotkań rozpoczęto od „Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza” Kazimierza Siemienowicza. Książka, która prezentowana jest w Pałacu Jedlinka wydana została w 1650 roku w Amsterdamie w języku łacińskim. – Posiadamy pierwsze wydanie, które wystawiliśmy w gablocie. Dzieło to jest kwintesencją ówczesnej wiedzy nie tylko o artylerii, ale także o szeroko pojętej pirotechnice, zarówno wojennej jak i rozrywkowej – tłumaczy Małgorzata Siwarska-Głodek, kierownik Pałacu Jedlinka. Autor zamieścił w niej także dział poświęcony budowie rakiet, a z jego rozwiązań czerpali praktycznie wszyscy budowniczowie rakiet w czasach późniejszych. – Nawet NASA przy budowie rakiet kosmicznych korzystała z rozwiązań Siemienowicza. Książka została przetłumaczona na inne języki i stała się  podstawowym podręcznikiem artylerii na przeszło 200 lat – dodaje Małgorzata Siwarska-Głodek.

Warto zaznaczyć, że książka zawiera przepiękne ryciny, naszkicowane przez samego autora, które specjalnie dla zwiedzających organizatorzy wystawy prezentujemy w powiększeniu.

W maju planowana jest następna wystawa z kolejnym zaskakującym dziełem. Na razie nie wiadomo, co to będzie, ale już brzmi intrygująco.

Fot. użyczone (Pałac Jedlinka)

13 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica